banner39

'Petrolü ve İsrail'i korumak için kalacağız'

George Bush, görevini tamamlamadan Irak'tan çekilmesi halinde Amerika'nın güvenliğinin daha da azalacağı uyarısını yenilemiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Petrolü ve İsrail'i korumak için kalacağız'

Rusya inanmıyor

 

İran, Basra Körfezi'ndeki tatbikatta 2 bim kilometre menzilli balistik füze denediğini açıklamıştı. Bugünkü Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinde, Rusya'nın bu iddiaya şüpheyle yaklaştığı yazıyor.

 

Eş-Şarku'l Evsat'ın haberine göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, İran'ın kıtalararası balistik füze üretecek teknolojiye sahip olmadığını açıklamış.

 

Haberde, aynı konuyla ilgili Fransız Dışişleri Bakanı'nın da açıklamalarına yer veriliyor. Fransız Bakan, İran'ın füze denemesi yapmasını "kaygı verici" olarak nitelemiş.

 

 

Hatemi: Katılmıyorum ama onu halk seçti

 

Eş-Şarku'l Evsat, bir haberde birbirinden farklı konuları birlikte verme alışkanlığını bu haberde de sürdürmüş ve İran'ın balistik füze denemesiyle ilgili haberin içinde İran eski cumhurbaşkanı Hatemi'nin şimdiki cumhurbaşkanı Ahmedinecad  hakkındaki görüşüne yer vermiş.

 

Haberde belirtildiğine göre Hatemi, genel özgürlükler ve dünyayla ilişkiler gibi iç ve dış politikayla ilgili bazı konularda Ahmedinecad'a katılmadığını fakat onu halkın seçtiğini söylemiş.

 

Hatemi, Londra'da verdiği konferansta, İngiltere'de yaşayan Müslümanları bulundukları ülkenin kanunlarına uymaya çağırmış ve peçe tartışmalarına da katılarak "İslam'da peçe farz değil!" demiş.

 

 

Bush: Petrolü ve İsrail'i korumak için kalacağız

 

Katar El-Vatan gazetesinin bugünkü manşeti: "Bush: Irak'ta petrolü ve İsrail'i korumak için kalacağız".  Üst başlıkta ise, "'Teröristler'in yönetimi ele geçirmeye ve petrolün kontrolünü ele alma çabalarından kaygılı" deniliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, seçim kampanyaları sırasında yaptığı konuşmalarda, görevini tamamlamadan Irak'tan çekilmesi halinde Amerika'nın güvenliğinin daha da azalacağı uyarısını yenilemiş.

 

El-Vatan, bir e-gazeteye dayandırdığı haberinde, Bush'un "Petrolü ve İsrail'i korumak için Irak'ta kalacağız" dediğini yazıyor.

 

 

Mübarek-Putin görüşmesi

 

Mısır gazetelerinin bugünkü sayısında ağırlıklı olarak Mısır Cumhurbaşkanı Başkanı Hüsnü Mübarek'in Rusya gezisiyle ve Putin'le yaptığı görüşmeyle ilgili haberler var.

 

El-Ehram, "Mübarek-Putin zirvesi, barış görüşmelerinin yeniden başlaması için acilen hareket etmenin zaruri olduğunu vurguladı" derken, El-Cumhuriye, Putin'in "Mısır'ın rolünü herkes takdir ediyor ve Ortadoğu Dörtlüsü'ne Mısır'ın da katılmasını istiyorum" dediğini yazıyor.

 

El-Cumhuriye, bir başka haberde ise, Mübarek'in bugün Rusya'dan Çin'e geçeceğini ve Pekin'de Çin-Afrika zirvesine katılacağını belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?