banner39

Peyami Gürel'den yeni sergi

Peyami Gürel'in 6. Kişisel Resim Sergisi 1 – 15 Nisan tarihleri arasında CRR'de ziyaretçisi ile buluşacak.

Arşiv 01.04.2008, 11:36 01.04.2008, 11:36
Peyami Gürel'den yeni sergi

Organizatörlüğünü İstanbul Sanat Evi'nin yaptığı bu sergide, sanatçı 2003 "Kuun" sergisi sonrası süreci 25 eser ile aktaracak.
Bu buluşma, hem biçimsel sembolik dilin bir ötesindeki anlamı sezmeye davet edecek hem de bu anlamların "gerçekleşme" kanallarının habercisi olacak.


Peyami Gürel, sanat hayatı boyunca içinde yaşadığı toplumun geçmişiyle, diliyle, kültür ve sanatı ile ciddi bir bağ kurmadan yeni şeyler söylemenin mümkün olamayacağına inanarak, üzerinde oturduğu bölgesel kültürel havzanın biriktirdiklerini ve özelliklerini derinlemesine kavramayı ciddi bir dert edinmiştir. Bu tarihî ve kültürel mirasın özelliklerine uygun fırça dokunuşları için titizlenmiş, kendisine açılan pencerelerin gerçekle olan ilişkilerine dair hissiyatı ve anlamı paylaşıma açmıştır.


Sergilerinde, genel tavır olarak bir sonraki sergiye atıfta bulunan sanatçı sürece ilişkin işaretler bırakmakta ve nereye doğru gidildiğini söylemektedir.

Sanatçının 1996 sergisi zengin miras içerisindeki klasik sanatların resim çizgisi ve geometrisi ile buluşmalarıyla zihinlerde ve gönüllerde teknik alt yapı haberciliği yaptı ve 2000 sergisinin ana teması olan "Varlık" meselesine atıflar içerdi.

2000 sergisinde hem geleceğe hem de geçmiş ve kadim olana ilişkin dokunuşları paylaştı sanatçı. Renklerdeki yumuşak tonlar ve monokroma giden dokular ile "Ana parantez içerisindeki alandan ilk an'a gidiyoruz hazır olun" mesajını taşıdı bu sergi.


2003 sergisi "Kuun" ile, sanatçı herkesin çok da kolay giremeyeceği ilk an'a, ilk harekete ve ilk dokunuşa ilişkin oldukça cesur şeyler söyledi. Analitik bir yapıda matriks bağlantılar içerisinde gerçek ve hayalin nasıl karıştığını söyledi.

Ve şimdi... Bu buluşma ile Peyami Gürel "Kuun" sonrası süreci ve macerayı paylaşma tadı sağlayacak izleyicisine.


Tarih: 1-15 Nisan 2008
Açılış: 1 Nisan 2008 Salı
Saat: 18.30 – 21.00
Yer: Cemal Reşit Rey Fuayesi

İrtibat: İstanbul Sanat Evi
Tel: 0216 3529365
Email: [email protected]

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?