banner39

Peygamber Efendimiz, Moskova'da anıldı

Peygamber Efendimiz'in doğum yıldönümü münasebetiyle 'Mavlid en-Nabi' düzenleyen Rusya Müslümanları, duygulu anlar yaşadı.

Arşiv 23.03.2008, 13:46 23.03.2008, 19:02
Peygamber Efendimiz, Moskova'da anıldı


Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in doğumu münasebeti ile Moskova'da düzenlenen "Mavlid en-Nabi" programında İsmailovski konser salonunu dolduran binlerce kişi duygulu anlar yaşadı.

Rusya Müftüler Konseyi ve Nadejda (Umut) Vakfı işbirliği ile düzenlenen organizasyona Hz. Muhammed'in sevgi ve barış çağrısına cevap veren Rus, Türk, Tatar, Kazak, Kırgız, Dağıstan, Çeçen, Azeri, İnguşet, Tacik ve Türkmen onlarca milletten insan katıldı. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'dan parlamenterler, büyükelçiler ve akademisyenlerin yer aldığı geceye Duma Din İşleri Komitesi, Moskova Belediyesi Dini Organizeler Birliği, Moskova Devlet Üniversitesi, Moskova İslam Üniversitesi ve Tatar Kültür Merkezi destek verdi.

Dağıstanlı 'Naşidül İslamiya' adlı ilahi grubunun 'Ya Allah' ilahisi ile başlayan program, Eyüp Camii imam hatibi Metin Çakan'ın Kuran tilaveti ile renklendi. Şatlık adlı çocuk grubu münacat okurken, Kırgız sanatçı Emil Baltagulova, Kazak sanatçı Marat Omarov ve Çeçen Ali Dimayev, kendi besteleri ile peygamber efendimize seslendi. Tatarların ünlü sanatçısı Naile Fatihova'nın 'Medine' grubu ile duygulu anlar yaşayan katılımcılar, Müftü yardımcısı İldar Alaaddinov'un Hz. Muhammed'in merhamet yönünü anlatan konuşmasında göz yaşlarını tutamadı.

"Alemlere rahmet Hz. Muhammed" adlı şiir yarışmasında dereceye girenler ödüllendirilirken, katılımcılar arasında yapılan çekilişte dört talihli umre hediyesi kazandı. Topkapı sarayında sergilenen Kutsal Emanetler'in fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezme fırsatı bulan misafirler güllerle uğurlandı.

"İSLAM BARIŞ DİNİ"

Gece münasebetiyle bir açıklama yapan filolog Valeriya Porohovaya, İslam'ın barış dini olduğunu, inançlı insanlardan müteşekkil toplumların da daha huzurlu ve istikrarlı olduğunu söyledi. Kur'an-ı Kerim'in Rusça tercümesini yapan Porohovaya, binlerce kişilik kalabalık gruplarla Mevlid programlarının düzenlenmesinin mutluluk verici olduğunu ifade ederek, "Kendilerinin Müslüman olduğunu söyleyen, ancak İslamiyeti çok yanlış tanıtanlar var. İslamiyetin terörle birlikte anılmasına neden olanlar Müslüman olamazlar. 'Selam' kelimesi emniyet ve huzur anlamına geliyor. Bunu doğru anlamalıyız." dedi.

Porohovaya, Hz. Muhammed'in doğruyu getirdiğini, Hz. Musa ve Hz. İsa peygamberlerin de geldikleri döneme hitap ettiklerini ve tüm dünyayı son mesaja hazırladıklarını kaydetti. Rus filolog, "Tüm dinler barışı emretmesine karşın dünyada çatışmalar devam ediyor. Bunların temelinde ekonomik ve siyasi nedenler var. Asla dinler, medeniyetler ve kültürler çatışma istemez." dedi.

"NEDEN HRİSTİYANLARA DÜŞMANLIK EDEYİM?"

Hiçbir dinin kötülüğü emretmesinin mümkün olmadığına işaret eden Moskova Devlet Üniversitesi Matematik Profösürü İdcad Sabitov, bu tür organizasyonlarla dinler ve kültürler arasında da bir kaynaşma vesilesi elde edildiğine işaret ederek, "Başta İslamiyet, Hristiyanlık ve diğer dinler hiçbir zaman kötülüğü emretmez. İslamiyet ve Hristiyanlık arasında kavga yok. Politikacılar arasında kavgalar var. Kendi çıkarları için bazen dinleri de kullanıyorlar. Bunu anlayamıyorum. Ben neden bir Hristiyan'a düşmanlık besleyeyim ki?" sorusunu sordu.

"SOVYETLER'DE EFENDİMİZ HAKKINDA KONUŞMAK YASAKTI"

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin de Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Sovyetler'in dağılmasının ardından oluşan Rusya Federasyonu'nda Müslümanlar'a karşı çok toleranslı ve saygılı davranıldığını kaydederek, "Sovyet döneminde böyle büyük salonlarda toplanıp Efendimizi anacağımızı hayal bile edemezdik. Onu bırakın salavat okunmaz, Efendimiz hakkında konuşma bile yapılmazdı." dedi.

Rusya'da artık mescitlerde, okullarda, konferans salonlarında rahatlıkla Allah'a ve rasulü Hz. Muhammed'e sevgiyi rahatlıkla ifade edilebildiğini söyleyen Gaynuddin, "Bugün burada annelerimiz, bacılarımız, çocuklarımız ve büyüklerimizle birlikte kutlu doğum haftasını kutlayabiliyorsak, bu büyük bir nimet. Bunun farkında olmak gerekiyor. Rusya'da yüzden fazla millet ve semavi din ehilleri kardeş gibi yaşıyorlar." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın din ve millet kardeşliği açısından diğer ülkeler için de örnek teşkil edebileceğine değinen Gaynuddin, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Çünkü Rusya'da din birliği, dostluğu ve dinlerin birbirine yardımı güçlü. Müslümanlar başka din ve kültürlerle çalışmaya hazır. Bu salonda yaptığımız program gibi organizasyonlar elbette Hristiyan ve diğer din mensupları için de bir kardeşlik hissini uyandırıyor."

Türkiye'deki Müslümanların Mevlid kandillerini kutlayan Gaynuddin, "Rusya Müslümanları adına Türkiye'deki kardeşlerimin kandillerini tebrik ediyorum. Mevla kendine ve Rasülüne karşı muhabbetimizi artırsın. Birbirimize duamız eksik olmasın." temennisinde bulunu.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?