banner15

Peygamber'e Destek Tüm Dünyada Yayılıyor

Karikatürleri yayımlayan Avrupa ülkeleri özür dilememekte ısrar ederken, İslam dünyasındaki protesto gösterileri çığ gibi büyüyor. Amerika, İngiltere, Almanya, Türkiye, Pakistan ve Nijerya'daki gösterilere onbinlerce kişi iştira etti. Nijerya'daki göste

Peygamber'e Destek Tüm Dünyada Yayılıyor

Hz. Peygamber (sav)'in karikatürlerini yayımlanan Avrupa ülkelerindeki gazeteler özür dilememekte ısrar ederken, İslam ülkelerindeki gösterilerde hızla yayılıyor. Amerika'nın Los Angeles ve New York kentlerinde de binlerce kişi, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaklaşık 10 bin kişi, karikatürleri protesto etti. Pakistan’ın Karaçi kentindeyse 10 bini aşkın kadın gösterici karikatürleri kınadı. Almanya ve Avusturya'da da protesto eylemleri düzlendi. ABD'nin New York kentinde yüzlerce kişi, Danimarka konsolosluğu yakınında protesto gösterisi yaptı. Yüzlerce Müslüman, New York'un Manhattan semtindeki BM binası önündeki Dag Hammarskjold Plaza'da toplandı. Protesto gösterisi sırasında Müslüman grupların temsilcilerinin Danimarka konsolosluğu yetkilileriyle görüşerek rahatsızlıklarını ilettiler.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu yaklaşık bin kişi gösteri düzenledi. Aralarında çok sayıda imamın bulunduğu göstericiler, Opera meydanından Kahramanlar meydanına yürüdü. Bazı göstericilerin Arapça sloganlar attığı ve ''Peygamberimize dokunmayın'' gibi pankartlar, bazı göstericilerin de İran, Irak, Filistin ve Türk bayrakları taşıdığı gözlendi. Danimarka büyükelçiliği önünde gösteri düzenlemek isteyen göstericilere izin verilmediği belirtildi. İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürlerin bazı gazetelerde yayımlanması üzerine düzenlenen protesto gösterileri devam ediyor. Almanya'nın batısındaki Duisburg kentinde 2 bin kadar kişi gösteri düzenleyerek karikatürlerin yasaklanmasını istedi. Polisin ciddi güvenlik önlemleri aldığı gösterinin sakin geçtiği belirtildi. Kassel kentinde de çoğu Türk ve Arap yaklaşık 1500 kişi gösteri yaptı. Gösteriye İslam'ı seçen Almanların da katıldığı dikkat çekti.
 
Karikatür tepkileri kana bulandı

Nijerya'daki gösterilerde 16 kişi hayatını kaybetti. Nijerya’daki gösteriler şiddete dönüşürken, Libya’da 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan “karikatür protestosu”, hem İtalya’da hem de Libya’da 2 bakanı koltuğundan etti. Nijerya’da karikatürleri protesto eden göstericiler, dükkanları ve araçları yaktı, 11 kiliseyi ateşe verdi. Gösterilerde 16 kişi de hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğunun Hıristiyan olduğu belirtiliyor. Askeri birlikler, tırmanan şiddetin önüne geçebilmek için devreye girdi. Eylemde 115 protestocunun gözaltına alındığı bildirildi.

Pakistan'da gösteriler bitmiyor

Pakistan’da günlerdir süren gösteriler, hükümetin koyduğu yasağa rağmen bugün de devam ediyor. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını protesto eden göstericiler, Amerikan Büyükelçiliği'ne taş, yumurta ve domatesle saldırdı. 400 dolayında protestocu polis tarafından dağıtılırken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

İki bakan koltuğundan oldu

Öte yandan dün Bingazi’de İtalyan Konsolosluğu’na yönlik saldırıda 10 göstericinin ölmesi hem İtalya hem de Libya’yı karıştırdı. Üzerinde Hazreti Muhammed karikatürleri bulunan bir tişört giyerek olayları tetikleyen İtalya Reform Bakanı Roberto Calderoli istifa etti. Libya İçişleri Bakanı ve Bingazi’deki polis şefleri de olayın ardından görevden alındı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48