banner39

Pierre Loti'nin kuklaları İstanbul'da sergileniyor

İstanbul ve Türkiye hayranı, Ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin kuklaları İstanbul'da sergileniyor.

Arşiv 15.08.2007, 10:21 15.08.2007, 10:21
Pierre Loti'nin kuklaları İstanbul'da sergileniyor

Fransız sanatçı Jean-Michel Othoniel, İstanbul ve Türkiye hayranı, ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin Rochefort'taki evini ziyareti sırasında dolapların birinde, içinde kuklaların olduğu bir kutuya rastlar.

Bunlar, üzerlerine insan yüzleri çizilmiş kiraz çekirdekleri, peri veya 1860'lı yılların burjuva kıyafetleri giydirilmiş kibrit çöpleri ve hamurlardan yapılmış küçük bebeklerdir.

Pierre Loti, bu ilk eserini sakladığı kutunun üzerine, "Belki bir gün birisi bu Eşek Postu Küçük Tiyatrosu'nu sahneler." diye küçük bir not da düşmüştür. Uzun yıllar sonra Jean-Michel Othoniel, Pierre Loti'nin bu dileğini yerine getirmeye karar verir ve dikkate değer bir incelik ve titizlikle camdan bir dünya içerisinde Perrault'nun bir masalından esinlenen kişileri sahneye koyar. Bugün, Fransız ulusal mirasının bir parçası olan 'Eşek Postu Küçük Tiyatrosu' 2004 yılında ilk kez halka açılır.

Bu yerleştirmenin ölçeğini, 1857 yılından itibaren Pierre Loti tarafından hazırlanan rol kahramanlarının küçük boyutları oluşturmaktadır.

Barok mimarisindeki maketlerin gösterişini hatırlatan masalar üzerine kurulu bu kişisel manzara, üflenmiş camdan büyük çanlar tarafından korunmaktadır. Eserin bütünü, Pierre Loti'nin kenti Rochefort geleneğini anımsatan dore işli bir tül içerisinde yer almaktadır.

Coupe d'Or de Rochefort sur Mer Tiyatrosu ve Paris'deki Châtelet Tiyatrosu'nda sergilenen bu enstalasyon, şimdi de Dolmabahçe Sarayı'nda ziyaretçilerle buluşacak.

Söz konusu sergi, 6-28 Eylül tarihleri arasında görülebilir. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?