banner39

Pilot İstektepe Ersöz'ün devresi çıktı

Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin Pilotu İstektepe ile Ergenekon sanığı Levent Ersöz, devre arkadaşı çıktı.

Arşiv 04.04.2009, 07:15 04.04.2009, 07:15
Pilot İstektepe Ersöz'ün devresi çıktı

Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan Pilot İstektepe ile Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün aynı yıl mezun oldukları ortaya çıktı.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasında ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Yazıcıoğlu ile birlikte kazada hayatını kaybeden helikopterin pilotu Kaya İstektepe, Ergenekon'un tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün devre arkadaşı çıktı.

BBP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Kemal Yavuz, helikopterin çok deneyimli bir pilot tarafından kullanıldığını, hava şartları sebebiyle pilotun geri dönme kararı alabileceği ya da zorunlu iniş yaptırabileceğini, ancak bütün bunların yapılamaması ve helikopterin kontrolsüz biçimde çarpması sebebiyle kuşkular oluştuğunu aktardı.

Pilot zehirlendi mi?

Yavuz, pilotun zehirlenmiş olabileceği iddiasının da araştırıldığını belirterek, "Soruların cevap bulmasını istiyoruz. Pilotun zehirlenme ihtimalini otopsi aşamasında istedik, gerekli numuneler alındı. Adana Adli Tıp Kurumu'nda araştırılıyor" dedi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun kazadan 10 - 15 gün önce yakın dostu Ali Bulaç'a " Bazı şeyleri seçimden sonra açıklayacağım" demesinin zihinleri karıştırdığını söyledi.

Konuşmaya karar mı verdi?

Yazıcıoğlu'nuın açıklayacaklarının bugünün Ergenekon süreci ile ilgili olduğunu düşünmediğini aktaran Tarhan," Çünkü MHP'li dostları gibi kendisi de 12 Eylül 1980'den ders çıkarmıştı. O günün Ergenekon yapılanması tarafından acımasızca kullanılmıştı. 7 sene hapis yatıyor, çoğu da hücre hayatı şeklinde idi. Gördüğü bir gerçek vardı, 17 yaşındaki çocuğun yaşını büyütüp idam eden katil ve zalim zihniyete yaptığı yanına kar kalmıştı" dedi.

Yazıcıoğlu'nun döneminde bugünün ergenekonu benzeri bir yapılanmanın olduğuna dikkat çeken Tarhan, Yazıcıoğlu'nun bu olayları bilen sayılı kişilerden biri olduğunu belirtti. Tarhan, " Yazıcıoğlu samimiyetinin ve dürüstlüğünün etkisi ile konuşmaya karar vermiş olabilirdi. Zaten açıkça söylediği belirtildi" diye konuştu.

ÖĞRETMEN PİLOT

1953 yılında Adana'da doğan Kaya İstektepe 1975 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Kara havacı olarak mesleğini sürdüren İstektepe, Kara Kuvvetleri'nden öğretmen helikopter pilotu olarak binbaşı rütbesiyle emekli oldu. 1954 yılında Isparta'da doğan Ergenekon sanığı Ersöz de İstektepe ile aynı yıl Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Jandarma subaylığı tercih eden Ersöz, İstihbarat Daire Başkanlığı yaptığı Jandarma Genel Komutanlığı'ndan tuğgeneral rütbesiyle mezun oldu.

Kaynak: Bugün

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?