banner15

Pinochet’yi yakacaklar

Eski Şili diktatörü Augusto Pinochet’nin, yakılacağı belirtildi. Ölümünden sonra Santiago karışırken, servetinin ne olacağı belirsiz.

Pinochet’yi yakacaklar

 Pinochet’nin oğlu Marco Antonio, babasının “kendisinden nefret eden insanların” mezarına zarar verme olasılığına karşı gömülmek yerine yakılmayı vasiyet ettiğini söyledi.

Şili’yi 17 yıl boyunca demir yumruğuyla yöneten Pinochet için devlet töreni de düzenlenmeyecek. Pinochet’nin ölümü dolayısıyla ulusal yas da ilan edilmeyeceği belirtilirken, eski diktatör için askeri cenaze töreni düzenleneceği kaydedildi.

ABD günah çıkardı

ABD yönetimi, Pinochet’nin ölümünün ardından yaptığı açıklamada, Şili’nin, Pinochet’nin yönetimi altında, ‘’tarihinin en zor dönemlerinden birini’’ geçirdiğini belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Tony Fratto, bu dönemin kurbanlarının ve ailelerinin yanında olduklarını belirterek, Şili halkına, insan haklarına saygılı bir toplum yarattıkları için saygı duyduklarını kaydetti.

Pinochet hakkında 1998’de tutuklama emri çıkartan ünlü İspanyol Hakim Baltasar Garzon ise, “Pinochet’ye karşı davalar devam etmeli, çünkü tek sorumlu o değil” dedi.

Serveti ne olacak?

SEÇİMLE işbaşına gelen ilk Marksist Devlet Başkanı Salvador Allende’yi 11 Eylül 1973’te darbeyle deviren Pinochet, 17 yıllık iktidarı sırasında uyguladığı şiddet politikasıyla, 3 binden fazla insanın ölümüne, on binlerce kişinin işkence görmesine ve 200 bin kişinin sürgün hayatı yaşamasına neden oldu. Hakkında açılan onlarca davadan kurtulmayı başaran Pinochet’nin, başta ABD olmak üzere birçok ülkedeki gizli hesaplarda bulunan 30 milyon dolarlık servetinin ne olacağı ise merak konusu.

Straw kurtarmıştı

PİNOCHET’nin ölüm haberi, 1998’de yaklaşık 18 ay boyunca ev hapsinde kaldığı İngiltere’de geniş yankı uyandırdı. Independent gazetesi eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un, gençlik yıllarında muhalif olduğu Pinochet’yi 30 yıl sonra yargı önüne çıkmaktan kurtardığını yazdı. Küçük bir operasyon geçirmek üzere 1998’de Londra’ya gelen Pinochet, iktidarı döneminde Şili’de öldürülen İspanyolların açtığı davaya bakan İspanyol savcının talebi üzerine tutuklanmıştı. Pinochet, 18 aylık ev hapsinin ardından dönemin İçişleri Bakanı Jack Straw’un, eski diktatörün sağlık durumu nedeniyle yargılanmaya müsait olmadığını duyurması ardından ülkesine dönmüştü.

Guardian gazetesi ise, Pinochet’nin 1973’teki kanlı darbeyle birlikte arkasına aldığı Washington desteğinin iktidarı boyunca yanında olduğunu, dönemin dışişleri bakanlarından Henry Kissinger’ın kendisine hep sadık kaldığını yazdı.

Santiago karıştı

SANTİAGO’da Pinochet’nin ölümünü kutlayan göstericiler ile polis arasında olaylar çıktı. Olaylarda, göstericilerin barikatları ve en az üç otomobili ateşe verdiği, olaylar sırasında en az 6 polisin yaralandığı, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı belirtildi. Polisin, yaklaşık 5000 kişiden oluşan göstericilerin arasına maskeli kişilerin sızmaya çalıştığını fark etmesinin ardından duruma müdahale ettiği kaydedildi.

Akşam

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48