banner39

Piyasalar kritik günler geçiriyor

Ak Parti'ye açılan kapatma davası ve global ekonomideki gelişmelerin etkisiyle piyasalar gergin günler geçiriyor.

Arşiv 31.03.2008, 14:06 31.03.2008, 14:46
Piyasalar kritik günler geçiriyor


Geçtiğimiz hafta hızlı bir hareketle 1.30'un üzerine çıkan ve son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşan dolar kritik seviyelerde bulunuyor.

Hafta boyunca yurtdışı gelişmelerin yanında içerideki siyasi gelişmelere odaklanacak olan döviz piyasalarında hareketli seansların devam etmesi bekleniyor. Dolar bugün de 1.31 seviyesine hareketlendi.

Piyasaların bugün en önemli gündemi Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'ye açılan kapatma davası ile ilgili alacağı ilk karar. Geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişte bugünkü kararın riskini almak istemeyen yatırımcıların satışı etkili olurken, doları 1.30'un üzerine taşımıştı. Uzmanlar, iddianamesinin kabul edildiği yönünde bir kararın çıkması halinde doların 1.30 üzerindeki seyrini sağlamlaştıracağını düşünüyor. Bu durumda doların önü 1.40 YTL'ye kadar açılacak.

Tersi durumda ise dolarda sert satışların görülme ihtimali yüksek. Olumsuz senaryoya oynayan piyasalar, olumlu bir kararın çıkması halinde doların gidişini terse çevirebilir.

DOLAR GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Dolar bugüne de bankalararası piyasada yükselişle başladı. Yurtdışı borsalarda yaşanan düşüşler ve ABD ekonomisine ilişkin tedirginlikler doların bankalararası piyasada 1.3090 YTL seviyesine yükselmesine neden olurken,

Uzmanlara göre dolarda 1.32 önemli bir seviye. Olası bir yükselişte dolar ilk olarak bu seviyeyi deneyecek. 1.32'nin üzerine çıkması halinde ise yükseliş hızlanabilir. Dolarda destek seviyesi olarak ise 1.26 YTL gösteriliyor. Dolarda olası satışların karşılanacağı ilk nokta 1.26 YTL olacak.

Kaynak: Hürriyet

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?