banner39

Piyasalarda Bugün/ ABD borsaları sert düşüşte

Dün açıklanan ABD verileri, ABD borsalarında yüzde 3'ün üstünde kayba neden oldu.

Arşiv 08.01.2009, 13:51 08.01.2009, 13:51
Piyasalarda Bugün/ ABD borsaları sert düşüşte


Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

Dün ABD'de açıklanan özel sektör istihdam verilerinin beklenenden kötü gelmesi ve şirketlerin 2008 yılı kâr tahminlerini aşağı yönde revize etmeleri, ABD borsalarında yüzde 3'ün üstünde kayıpların yaşanmasına neden oldu. Diğer taraftan başka şirketlerinde kâr tahminlerini aşağıya çekmesi beklenirken kriz nedeniyle azalan vergi gelirleri ve uygulanan kurtarma programları nedeniyle ABD bütçe açığının bu yıl rekor kırarak 1.186 trilyon dolara çıkabileceği bekleniyor. Bu beklenti içerisinde Obama'nın göreve gelince uygulayacağı paketlerin bütçe üzerindeki yükü dahil değil. Obama'nın yeni paketleri devreye sokmasıyla bu rakamın çok üzerinde bir bütçe açığı söz konusu olacak.

ABD ve AB'den gelen ekonomik veriler ekonomilerde yaşanan yavaşlamanın derinleştiğine işaret ediyor. Diğer taraftan kaynak sıkıntısı içinde bulunan ABD'li ve AB'li bankalar yeni kaynak için Çin bankalarındaki paylarını satmaya başladılar. Bu satış haberlerinin etkisi ile Asya borsalarında kayıplar yaşanıyor.

Petrol fiyatları son günlerin en hareketli dönemini yaşasa da fiyatlar 50 doların üzerinde ekonomik kaygılar nedeni ile kalıcı olamıyor. Dün ABD'de açıklanan petrol stokları petrol tüketimin azaldığını bir kez daha teyit etmiş oldu. Olumsuz ekonomik görünüme bu veriler de eklenince dün petrol fiyatlarında son 7 yıldaki en hızlı günlük düşüş yaşandı. Fiyatlar bir gün içinde yüzde 12 gerileyerek ile 42 dolara kadar gevşedi.
Avrupa merkez bankasından haftaya yeni bir faiz indirimi beklentisi ve bugün İngiltere'den de faiz indirim beklenti para birimlerindeki hareketliliğin devamına neden oluyor.

Yurtdışı borsalarda yaşanan gerilemenin ve içeride açıklanan olumsuz makro ekonomik verilerin etkisi ile İMKB birinci seansta yüzde 2,6 gerileyerek 27.168 puana gevşedi. Bir süredir TL'nin döviz karşısındaki yatay ve sıkışık seyri bugün yerini gerilemeye bıraktı. Düne göre dolar ve euroda yükseliş hakim.

Bugün açıklanan verilere göre Kasım ayında toplam sanayi üretimi yüzde 13,9 geriledi. Piyasaların beklediğinden daha fazla bir düşüş gösteren sanayi üretim verisinde 2001 yılı Kasım ayından bu yana en hızlı düşüş yaşanmış oldu. Kasım ayından bu yana birçok firmanın üretimi durdurması nedeniyle önümüzdeki aylarda da düşüş devam edebilir.

 

 

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

Değer

Günlük % Değişim

Saat

 

 

 

 

 

Avrupa Piyasaları

 

 

 

 

 

Almanya DAX

4,887

(1.03)

13:45

 

 

 

 

 

-Almanya Vadeli DAX

4,906

(1.00)

13:45

 

 

 

 

 

Paris CAC

3,306

(1.18)

13:45

 

 

 

 

 

Amsterdam

263

(0.78)

13:45

 

 

 

 

 

Viyana

1,861

(2.02)

13:30

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?