banner39

Piyasalarda Bugün/ ABD sigorta şirketlerine de el attı

Sermayeleri eriyen sigorta şirketleri gereksinimlerini artık hükümet fonundan karşılayabilecek

Arşiv 09.04.2009, 17:25 09.04.2009, 17:25
Piyasalarda Bugün/ ABD sigorta şirketlerine de el attı


 

Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

Bir süredir zorda olan bankaları kamulaştıran ABD bu seferde zorda olan sigorta şirketlerine el atmaya başlıyor. Dün ABD Hazinesi'nden yapılan açıklamalarda sermayeleri piyasa şartları nedeniyle eriyen hayat sigortası şirketleri artık gereksinimlerini hükümet fonundan karşılayabilecek. Bu haberin ardından sigorta şirketlerinde yaşanan yükseliş ve tüketici rakamlarının beklenenden iyi gelmesi dün ABD borsalarında alımlara neden oldu.

ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC') açığa satışı sınırlandırmaya yönelik haberler de piyasalarda son zamanlarda oluşan iyimser havayı destekliyor.

Bugünkü ilk işlemlerde yüzde 2'lere varan ABD borsalarındaki yükselişler global borsalardaki iyimserliğin artarak devam etmesini tetiklemiş durumda. Avrupa borsalarında da yükselişler hakim olurken genelde borsalar yüzde 2'nin üzerinde prim yapmış durumda. Asya piyasalarında ise borsalar Japonya'da hükümetin 154 milyar dolarlık yeni teşvik açıklayacağı ve makine siparişlerinin sürpriz biçimde yükselmesiyle tekrar yükselişe döndü. Japonya'nın yürürlüğe koyacağı ekonomik destek tedbirlerinin açıklanması özellikle elektronik üreticileri şirketlerini olumlu etkiliyor.

Dış piyasaların olumlu seyri içeride de IMF beklentisiyle birleşince yurt içi piyasalardaki olumlu trend devam ediyor. Alternatif piyasalarda özellikle faiz cephesinde getiri oranlarının tarihi dip seviyelere inmesi ve IMF ile yapılacak bir anlaşmada kredi miktarının teknik olarak artması yerli ve yabancı yatırımcıların tekrar borsaya yönelmesine yardımcı oluyor. Son iki günlük sert yükselişin ardından yurtdışında yaşanacak bir düzeltme hareketiyle beraber içeride de kar satışları yaşanabilir.

Dün açıklanan sanayi üretim rakamlarının beklenenden de kötü gelmesi merkez bankasının faizler üzerinde tekrar indirime gideceği beklentisini kuvvetlendirdi. Faiz indirim beklentisine paralel olarak bono faizlerinde de gevşeme devam ediyor. Gösterge bononun bileşik faizi yüzde 13'lerin altına gerilemiş durumda.

Piyasalarda oluşan iyimserliğin etkisiyle döviz kurlarında yaşanan gerileme de devam ediyor. Önümüzdeki günlerde netleşecek olan IMF anlaşması kurlar üzerinde baskı yapmaya devam ederken merkez bankasının faizlerde indirime gitmesi söz konusu baskıyı azaltacaktır…

 

 

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değer

Günlük % Değişim

Saat

 

 

 

 

 

Avrupa Borsaları

 

 

 

 

 

 

 

 

Almanya DAX

4,496

3.16

17:19

 

 

 

 

 

-Almanya Vadeli DAX

4,504

3.14

17:19

 

 

 

 

 

Paris CAC

2,980

2.03

17:19

 

 

 

 

 

Amsterdam

233

1.92

17:19

 

 

 

 

 

Viyana

1,839

2.75

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?