banner39

Piyasalarda Bugün/ ABD verileri bekleniyor

Toparlanma tartışmaları alevlendikçe piyasalarda sıkışık seyrin etkisi daha fazla hissediliyor.

Arşiv 05.10.2009, 18:37 06.10.2009, 07:22
Piyasalarda Bugün/ ABD verileri bekleniyor

 

Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

Başta ABD ekonomisi olmak üzere, global ekonomilerden karışık temel makro ekonomik veriler geldikçe, dünya ekonomisindeki toparlanmanın gücü tartışılıyor. Dünya ekonomisindeki toparlanmanın geleceğine dair tartışmalar alevlendikçe de piyasalarda yatay ve sıkışık seyrin etkisi daha fazla hissediliyor.

Geçtiğimiz hafta yoğun bir veri bombardımanına maruz kalan piyasalarda bu hafta veri trafiği daha zayıf olmasına rağmen, piyasaları etkileyebilecek düzeyde temel makro ekonomik veriler açıklanacak. Piyasaları etkileyebilecek verilerin orijinini yine ABD ekonomisine dair veriler oluşturuyor.

Bu hafta ABD şirketlerinden gelecek şirket bilançoları ve haftanın son işgününde açıklanacak ABD Eylül ayı işgücü istatistikleri piyasaların yönünü tayin edecek verilerin en önemlileri arasında. Kısacası piyasaların yönünü Cuma günü açıklanacak ABD işsizlik verileri tayin edecek.

Geçen hafta Cuma günü açıklanan ve beklentilerden kötü gelen ABD'deki işçi ücretleri verisinin etkisi ile ekonomik iyileşmenin sürdürülebilirliği konusundaki tartışmalar yine başladı. Beklentilerden kötü gelen işçi ücretleri verisine Avrupa ve Asya borsaları olumsuz tepki verdi.

Dolar uluslararası piyasalarda önemli para birimleri karşısında haftaya değer kaybederek başladı. Dolardaki değer kaybı ve ekonomilerin geleceğine dair sorgulamaların yeniden gündeme gelmesi ise altın fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Altının ons fiyatı yeniden 1000 doların üzerine çıkarak 1007 dolar-ons seviyelerinde dengelendi.

Yurt içi piyasalarda ise, doların dış piyasalardaki kayıplarına bağlı olarak, dolar kuru haftaya düşüşle başladı. Cuma günü beklentilerin altında açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarının etkisiyle, önümüzdeki dönem merkez bankasının faizlerde indirime devam etmesinde rahat olacağı ve faiz indirimlerin devam edeceği beklentisi ikinci el bono piyasasında faizlerin gerilemesine neden oldu.

Yurtdışı borsalardaki sıkışık ve yatay seyre rağmen faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi ve İstanbul'daki finans toplantılarından Türkiye ekonomisine dair olumlu açıklamalar gelmesi, İMKB'yi dış borsalardan ayrıştırarak yüzde 2'nin üzerinde primle günü tamamlamasına neden oldu.
İMKB'deki bugünkü yükselişin büyük bir kısmının nedeninin; sadece bir banka hissesinde yaşanan para girişiyle gerçekleştiği dikkate alınmalıdır. Genele yayılmayan abartılı bir yükselişle dış borsalardan ayrışan İMKB'de yükseliş kalıcı olmayacaktır. …

 

 

 

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değer

Günlük % Değişim

Saat

 

 

 

 

 

Avrupa Borsaları

 

 

 

 

 

 

 

 

Almanya DAX

5,493

0.45

17:30

 

 

 

 

 

-Almanya Vadeli DAX

5,494

0.18

17:30

 

 

 

 

 

Paris CAC

3,662

0.34

17:30

 

 

 

 

 

Amsterdam

300

0.12

17:28

 

 

 

 

 

Viyana

2,504

0.68

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?