banner39

Piyasalarda bugün / Borsalar değer kaybediyor

Yatırımcıların riskli varlıklardan kaçması, borsaları değer kaybına uğratıyor.

Arşiv 18.12.2009, 18:04 18.12.2009, 18:04
Piyasalarda bugün / Borsalar değer kaybediyor

 

Fevzi Öztürk-Dünya Bülteni

2010 yılında global ekonomik toparlanmaya dair endişelerin yeniden gündeme gelmesi neticesinde, riskli varlıklardan kaçmaya çalışan yatırımcılar nedeniyle borsalar yıl sonuna doğru değer kaybetmeye devam ediyorlar...
Dün ABD borsalarında doların hızla değer kazanması ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin üzerinde gelmesi ABD borsalarına satış getirmişti. Satışların başka bir nedeni ise yatırım bankalarına ait beklentilerin olumsuza dönmesiydi.

Bugün ise olumsuz haber akışının yavaşlaması neticesinde borsalarda dünkü düşüşün ardından kısmi toparlanmalar yaşanıyor.

Dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ederken 1,4320 ile Euro karşısında son üç aydaki en yüksek seviyesine ulaştı. Doların yeniden değer kazanması başta altın olmak üzere emtia fiyatlarında da kayıplara neden oluyor.

Altındaki düşüş devam ederken altın ons fiyatı bugün 1096 dolara kadar geriledi. Altın geçtiğimiz hafta 1226 dolar onsa kadar yükselmişti.
Yurt içi piyasalarda ise dış piyasalardaki olumlu hava zayıfta olsa etkili oldu. İMKB gün sonunda 175 puan yükseldi. Doların dışarıda değer kazanması neticesinde içeride de dolar kurları yükselmeye devam ediyor. gün sonunda bankalar arası piyasada dolar kurları 1,5240 TL seviyelerine kadar yükseldi.
Faiz cephesinde ise sakin bir gün geçirildi. Gösterge bononun bileşik faizi gün sonunda yüzde 9,26 seviyesine kadar geriledi.

Merkez bankasının faizleri değiştirmeme kararı piyasalarda beklenildiği için etki etmedi.

Merkez bankası dün yaptığı para kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamada Kasım 2008'den bu yana yüzde 16,75'ten başlayarak düşürülen gösterge faiz oranını ilk kez düşürmeyerek yüzde 6,5'da bıraktı. Açıklamalarda faizin daha uzun bir süre bu seviyelerde kalacağı sinyali verildi. Dikkat çeken ise merkez bankasının bu sefer ileriye dönük daha olumlu görüşlerde olmasıydı…

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü