banner39

Piyasalarda Bugün/ İMKB'deki düşüş sürüyor

İstanbul Borsası'nda iki haftalık direnç kırıldı, aşağı seyir başladı.

Arşiv 18.02.2009, 13:55 18.02.2009, 13:55
Piyasalarda Bugün/ İMKB'deki düşüş sürüyor

 

Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

Son iki haftalık dönemde yurtdışına göre daha dirençli bir seyir izleyen yurtiçi piyasalarda dün öğleden sonraki işlemlerde direnç kırıldı. İMKB günlük olarak en çok değer kaybeden borsalar arasında yer aldı. Bugün ise Doğan Grubu senetlerinde yaşanan sert satışlar İMKB'de yurt dışından daha fazla kayıplara neden oldu.
Son iki günde Rusya yüzde 16, Varşova ve Prag yüzde 10 değer kaybederken İMKB yüzde 5 değer kaybetti.

Doların değer kazanmasına bağlı olarak gelişmekte olan ülke paralarındaki değer kaybı devam ediyor. Doların değer kazanmasında Euro bölgesinden gelen olumsuz haberler etkili oluyor. Bu ortamda TL'deki kayıplarında devam ettiğini görüyoruz. Dün 1.68 TL'den kapanan dolar kuru bugün 1.70 TL'nin üzerine çıktı.

Dün dünya borsalarında satışlara neden olan açıklamayı kredi derecelendirme kurumu Moody's yaptı. Moody's yaptığı açıklamada; Doğu Avrupa ülkelerinin ekonomilerindeki durgunluğun diğer gelişen ekonomilere göre daha fazla olacağı ve bu ülkelerin bankacılık sisteminin finansman sıkıntısı içine gireceği belirtildi. Bu açıklamanın ardından Euro'da sert satışlar görülürken dolar hızla değer kazanmaya başladı. Bu hareketler doların güçlü olmasından kaynaklanmıyor. Tamamen Euro bölgesinde yaşanan sıkıntıdan kaynaklanıyor. Yoksa doların ana vatanı ABD'de ekonomik dengeler oldukça bozuk seyrederken piyasalar yeni kurtarma paketlerini beklemeye devam ediyor…

Piyasaların olumlu seyrettiği dönemlerde başta batı Avrupa bankaları olmak üzere birçok batılı banka doğu Avrupa ülkelerine kredi açmıştı. Şimdi doğu Avrupa ülkeleri ile ilgili risklerin ön plana çıkması gerek krediyi kullandıran gerekse kullanan Avrupa ülkelerinde sıkıntı oluşturmakta. Moody's in Doğu Avrupa'daki bankaların ekonomik durgunluktan etkilenebileceğini açıklamasının ardından finansal hisselerde son 14 yıldaki en düşük seviyeler görüldü.

ABD tarafında ise kamunun "baba" rolünü üstlenmesi devam ediyor. Dün ABD Kongresi'ne sunum yapan ABD Otomotiv şirketleri General Motors 17 ve Chrysler 5 milyar dolar ek kaynak istediler. Her iki şirket daha önce de ABD hazinesinden 17.4 milyar dolar kaynak almıştı. Diğer taraftan Obama yönetimin mortgagezedeler için açıklayacağı paket de bekleniyor.

Ekonomik durgunluk korkuları petrolü geriletirken, güvenli liman arayışı ile altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Özellikle Rus merkez bankasının rezerv artırımı için altın alacağına dair haberlerin etkileri ile altının ons fiyatı 974 dolar seviyelerini geçti.

 

 

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değer

Günlük % Değişim

Saat

 

 

 

 

 

Avrupa Borsaları

 

 

 

 

 

 

 

 

Almanya DAX

4,182

(0.83)

13:45

 

 

 

 

 

-Almanya Vadeli DAX

4,186

(1.19)

13:45

 

 

 

 

 

Paris CAC

2,869

(0.23)

13:44

 

 

 

 

 

Amsterdam

238

(0.04)

13:44

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?