banner39

Piyasalarda Bugün/ Sarsıntı sürüyor

Geçtiğimiz yıl yaşanan depremin artçı sarsıntıları, yeni yılda da devam ediyor.

Arşiv 12.01.2009, 12:30 12.01.2009, 12:33
Piyasalarda Bugün/ Sarsıntı sürüyor


Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

Geçtiğimiz yıl global finans piyasalarında yaşanan depremlerin ardından yeni yılla birlikte finansal piyasalardaki artçı sarsıntılar devam ediyor. Gelişmiş ekonomilerden gelen makro ekonomik veriler ise 2009 yılı hakkındaki karamsarlığı artırıyor. ABD'de açıklanan istihdam verileri sonrasında, ABD 2008 yılını iş kayıpları açısından 2. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki en kötü yıl olarak tamamladı. İşsizlik oranı yüzde 7 beklenirken yüzde 7,2 açıklandı. Önceki İşsizlik Oranı yüzde 6,7 seviyesindeydi. Böylece işsizlik oranı 16 yılkı en yüksek seviye yükselmiş oldu.

ABD'de perakendecilerden gelen olumsuz haberlerin devam etmesi, ABD'nin en büyük elektronik zinciri Best Buy'ın ve enerji tarafında da Chevron'un önümüzdeki döneme ilişkin tahminlerini düşürmesi ve de Boeing'in 4.500 kişiyi işten çıkaracağını açıklaması genel ekonomik endişeleri derinleştirdi. 2008 bilançolarını bekleyen piyasalar da bu baskılarla birlikte Cuma günü satışlar hakim oldu.

ABD dışındaki gelişmiş ülke piyasalarında da sular hala bulanık. Almanya, ülkenin en büyük 2. özel bankası Commerzbank'ın hisselerinin yüzde 25'inden fazlasını satın almak istediğini açıkladı. Böylece ülkede ilk kez bir banka kısmen de olsa devletleştirilmiş oldu.

Asya borsaları ekonomik durgunluk kaygıları ve şirketlerden gelen olumsuz haberlerle haftaya düşüşle başladılar. Global resesyonun hammadde talebini daraltacağına dair beklentiler satışları etkilerken; Japonya'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Hong Kong borsası yüzde 3'e yakın değer kaybetti. Çin, ekonomiyi canlandırmak için Mart ayında yeni yatırımlar açıklayacağını duyurdu.. Çin Başbakanı Wen Jiabao 88 milyar dolarlık bilim ve teknoloji alanındaki harcamalarını da hızlandıracaklarını söyledi. Wen´e göre; "Çin ekonomisi Aralık´ta beklenenden iyi bir performans gösterdi ve durgunluktan ilk çıkan ekonomi olacak".

Petrol fiyatlarının gerilemesi ile Rusya ve Latin borsaları darbe yemeye devam ediyor. Ortadoğu'daki gerginlik ve Rusya'nın doğalgaz akışında kesintiye gitmesi petrol fiyatlarında yükselişe neden olsa da ekonomik yavaşlama beklentisi ve açıklanan stoklar fiyatların yeniden 42 dolar seviyelerine gevşemesini sağladı.

Yurtiçinde ise dış piyasalardaki hareketler etkili olmakla birlikte IMF ile yapılacak yeni anlaşmanın çerçevesi hakkında yapılan spekülasyonlar da etkili oluyor. Geçtiğimiz hafta ortasından itibaren TL'de yaşanan hareketlilik devam ediyor. Uluslararası piyasalarda para birimlerinde yaşanan hareketlerden farklı olarak içeride döviz yükselmeye devam ediyor.

 

 

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

Değer

Günlük % Değişim

Saat

 

 

 

 

 

Avrupa Borsaları

 

 

 

 

 

Almanya DAX

4,762

(0.45)

12:18

 

 

 

 

 

-Almanya Vadeli DAX

4,780

(0.69)

12:18

 

 

 

 

 

Paris CAC

3,287

(0.38)

12:18

 

 

 

 

 

Amsterdam

264

(0.65)

12:18

 

 

 

 

 

Viyana

1,804

(0.62)

12:03

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?