banner39

Piyasalarda Bugün/ Yükseliş sürüyor

Dünya borsaları başta G-20 zirvesi birçok beklentiyi arkasına alarak yükselmeye devam ediyor.

Arşiv 02.04.2009, 17:24 02.04.2009, 17:24
Piyasalarda Bugün/ Yükseliş sürüyor


 

Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

Dünya borsaları birçok beklentiyi arkasına alarak yükselmeye devam ediyor. Dün ABD'de beklentilerin üzerinde açıklanan konut, otomobil satışları ve üretim verilerinin yanı sıra ABD hazine bakanının finansal piyasalarda iyileşmenin sinyallerinin alındığını açıklaması dünya ekonomisinin önümüzdeki dönem canlanacağına dair beklentileri yükseltti.

Piyasalarda yaşanan bu olumlu tabloya G-20 zirvesinde alınacak kararların ne derece etkili olabileceği kestirilemiyor. Çünkü G-20'de nasıl bir mutabakata varılabileceğine dair farklı yorumlar olmakla birlikle ortak bir konsensüs sağlanmış değil. Bizce, G-20 zirvesi dünya finansal piyasaları açısından bir kırılma noktası olmakla birlikte sadece bu zirveden dünya mali sistemini düzenleyici ve değiştirici kararların alınmasında yetersiz kalınacaktır.

G-20 toplantısının gündem maddeleri; korumacılık, canlandırma, reform çabaları ve IMF fonlarının arttırılması şeklinde olacak. Özellikle canlandırma konusunda Almanya ve Fransa cephesinde muhalefet var.

Gelişmiş ülke kamuoyları G-20 zirvesinden dünya mali sistemini etkileyebilecek gelişmelere odaklanırken, bizim kamuoyunun yine G-20'yi İMF' ye indirgediğini görüyoruz.

ABD piyasalarının yüzde 2'nin üzerindeki yükselişine dünya borsaları da yükseliş yönünde tepkiler veriyor. ABD'deki yükselişin ardından Asya borsalarında yüzde 7'lere varan yukarı sert hareketler yaşanıyor. Avrupa borsalarında ise bugün Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı beklenirken borsalar yüzde 4'lerin üzerinde prim yaptı.
Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında faizleri 0.50 puan indirmesi beklenirken faiz indirimi 0.25 puan olarak açıklandı. Bu indirimin ardından Avrupa'da faizler 1.25'e gerilemiş oldu.

Yerel seçim heyecanını geride bırakan iç piyasalarda, yurtdışı piyasalarda yaşanan yükseliş hareketinin etkileri devam ediyor. Yurtdışı borsalarda yaşanan sert yükselişlere paralel olarak İMKB'de yüzde 3.19'luk yükselişle günü tamamladı.
Döviz cephesinde ise çözülme devam ediyor. Avrupa'dan beklenenden daha düşük bir faiz indirimi gelmesinin ardından dolar dışarıda değer kaybetmeye başladı. Sabah saatlerinde 1.63 TL seviyelerinden güne başlayan dolar kuru günü 1.6140 TL seviyelerinden tamamladı. Dövizdeki düşüş eğilimine bağlı olarak Merkez Bankası, döviz satım ihalelerinin yarından başlayarak durdurulmasına karar verdiğini açıkladı…

 

 

Yurt Dışı Piyasalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değer

Günlük % Değişim

Saat

 

 

 

 

 

Avrupa Borsaları

 

 

 

 

 

 

 

 

Almanya DAX

4,328

4.77

17:13

 

 

 

 

 

-Almanya Vadeli DAX

4,336

4.71

17:13

 

 

 

 

 

Paris CAC

2,959

4.19

17:13

 

 

 

 

 

Amsterdam

230

4.25

17:13

 

 

 

 

 

Viyana

1,790

4.58

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?