banner39

'PJAK silah bıraktı' haberi yalan çıktı

PJAK'ın silah bırakacağından ne örgütünün kendisinin ne de televizyonu Nevroz TV'nin haberi var.

Arşiv 12.01.2009, 15:09 12.01.2009, 16:42
'PJAK silah bıraktı' haberi yalan çıktı


Hakkı Uygur/ Dünya Bülteni

İran Haber Ajansı İrna'nın dünyaya duyurduğu ve Türk basınında da geniş yer bulan PKK'nın İran kanadı PJAK'ın silah bıraktığı açıklaması bölgede şaşkınlığa yol açtı. Yapılan araştırma sonucu, haberin İrna tarafından çıkarıldığı belirlendi.

Gerek ajansın atıfta bulunduğu uydudan yayın yapan Nevroz TV gerekse de PKK'ya yakın haber siteleri haberin örgüt sempatizanlarının moralini bozmak için İran devleti tarafından uydurulduğunu söylediler.

BÖLGEYİ İYİ BİLEN HAKKI UYGUR'UN ANALİZİ:

Her ne kadar haber Türk kamuoyunda büyük sevince yol açmışsa da PJAK'ın bu aşamada İran'a karşı silah bırakmasının sanılandan çok daha fazla anlamı olacaktı. Daha geçtiğimiz haftalarda PKK liderlerinden Murat Karayılan İran'a karşı zehir zemberek açıklamalarda bulunmuş ve "şimdiye kadar PJAK'a İran konusunda bazı tavsiyelerde bulunuyor ve yeri geldiğinde arabuluculuk yapıyorduk ancak bundan sonra hiçbir şekilde işlerine karışmayacağız ve İran'a karşı eylemlerine engel olmayacağız" diyerek İran'ın Kandil'i bombardıman etmesine ve Türk ordusuyla paralel operasyonlar düzenlemesine tepkisini dile getirmişti.

Bu nedenle bu kadar kısa süre içinde örgütün bu denli tavır değişikliğine gitmesi ancak iç ve dış dengelerde meydana gelebilecek çok önemli değişiklikler sonucu meydana gelebilirdi. Zira PKK'nın PJAK'ı ABD'ye yaranmak için bir koz olarak gördüğü biliniyor.

Dolayısıyla Türkiye, ABD ve İran arasındaki dengelerde önemli oynamalar gerçekleşmeksizin PJAK ya da PKK ile İran arasındaki ilişkilerde değişiklik beklenmemelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?