banner15

PJAK'ın lideri yakalandı

Terör örgütü PKK'nın İran kolu PJAK'ın sorumlusu Ehkendi yakalandı.

PJAK'ın lideri yakalandı

İran güvenlik güçleri aldıkları bir istihbaratı değerlendirerek Sakız bölgesinde terör örgütü PKK'nın uzantısı PJAK'a yönelik bir operasyon gerçekleştirdi. Uzman terör birimlerinin yer aldığı ve son derece gizli yürütülen operasyon kapsamında, terör örgütü PJAK sorumlusu Reşit Ehkendi silahıyla birlikte sağ olarak ele geçirildi.

"Terör örgütü adına silahlı eylem yapmak, cinayet, silahlı gasp ve teröre başvurmak, adam kaçırmak, bölge halkını tehdit etmek ve İran'daki karşı devrimci gruplarla işbirliği yaparak, İran'ın toprak bütünlüğünü hedef alan terörist eylemlerde bulunmak" suçlamalarıyla cezaevine konulan Ehkendi'nin idam istemiyle yargılanacağı kaydedildi.

Kandil başta olmak üzere, terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki kamplarını topçu ateşine tutan İran, ülke içerisinde de terör örgütüne yönelik yoğun operasyonlar gerçekleştirdiği bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda Irak'ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, PKK ve PJAK ile mücadele için Türkiye, İran ve Irak hükümetleri arasında işbirliği yapılması gerektiğini belirtmişti.

Ahmedinejad, terör örgütü PKK'nın sadece bölge ülkelerini değil, herkesi etkilediğini ifade ederek, Türkiye, Irak ve İran'ın terörden zarar gördüğünü, bu üç ülkenin, aralarında kuracakları ittifak ve eşgüdümle terörle mücadele etmeleri gerektiğini söylemişti.

Terörle mücadele ederken sivil halkın zarar görmemesi gerektiğini ifade eden Ahmedinejad, PKK'nın bölge ülkeleri arasındaki dostane ilişkileri etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini dile getirmişti.

Kaynak: AA


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 17:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35