banner39

PKK Avrupa'dan çocuk kaçırıyor

Belçika'da çocuğu kaçırılan bir baba, uluslararası kuruluşlara "acil yardım" çağrısında bulundu.

Arşiv 17.03.2010, 07:50 17.03.2010, 07:50
PKK Avrupa'dan çocuk kaçırıyor


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Terör örgütü PKK'nın kadro sıkıntısını aşmak için çocuk kaçırma faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bildirildi...

Brüksel'in Anvers kentinde yaşayan Kürt kökenli Zülküf K. isimli baba, 15 yaşındaki oğlu Ş.K.'nın PKK tarafından kaçırıldığını iddia ederek, güvenlik güçlerine başvurdu.

AA'nın haberine göre, Zülküf K'nın, 15 yaşındaki oğlu Ş.K'nın üç aydır kayıp olduğu belirlendi.

KAMPLARDA EĞİTİLİYORLAR

Geçen hafta PKK adına aradığını söyleyen bir kişinin, Zülküf K'yı polise gitmemesi yönünde tehdit ettiği belirtildi. Telefon eden kişinin, Ş.K'nın örgütün Irak'ın kuzeyindeki örgüt kamplarında eğitim gördüğünü söylediği kaydedildi.

Çocuğu kaçırılan Zülküf K'nın güvenlik güçlerinin yanı sıra uluslararası kuruluşlara da çocuğunun bulunması için "acil yardım" çağrısında bulunduğu bildirildi.

Teröristler tarafından Irak'ın kuzeyindeki örgüt kamplarına kaçırılan çocuklara, önce psikolojik eğitim verildiğini vurgulayan yetkililer, eylem kadroları ile görüştürülmeyen çocukların, silah, bomba eğitimi verdikten sonra kaçak yollardan Avrupa ülkelerine tekrar getirildiğini kaydetti.

Yetkililer, çocukların sabotaj, uyuşturucu ticareti, kuryelik, intihar, gasp, kapkaç, örgüte kadro temini gibi çok çeşitli amaçlar için kullanıldığına dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler tarafından çeşitli tarihlerde yayınlanan raporlarda, terör örgütü PKK'nın, aralarında Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürtlerin yanı sıra, Alman ailelerin de küçük yaşlardaki çocuklarını kaçırıp, eğitim kamplarında ideolojik/silahlı eğitim verdiğine dikkat çekilerek, ilgili makamlar ve aileleri, PKK'nın "çocuk kaçırma" eylemlerine karşı uyarılmıştı.

Belçika Brüksel Hakimi Patrick De Coster, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen geniş çaplı operasyon kapsamında gözaltına alınan PKK sorumlularının "terör örgütü faaliyetlerini yönetmek", "terör örgütü adına gençleri zorla eğitim kamplarına götürmek" gibi suçlamalarla tutuklandığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?