banner39

PKK bombacısı: Kandil'de Almanlarla çalıştım

Şişli'de yakalanan PKK bombacısı kadın, K.Irak'ta Almanlarla çalıştığını söyledi.

Arşiv 07.10.2009, 11:20 07.10.2009, 12:38
PKK bombacısı: Kandil'de Almanlarla çalıştımDünya Bülteni / Haber Merkezi

Şişli'de üzerinde 8 kilo 800 gram patlayıcı madde ile yakalanan ve PKK üyesi olduğu iddia edilen kadın sanık mahkemede ifade verdi.

Almanya'da üniversite eğitimini yarıda bıraktığını anlatan Gönül Erdoğan adlı kadın, Kuzey Irak'a geçtiğini ve burada Alman heyetleri ile çalıştığını söyledi. Bu heyetleri PKK'nın kullandığı küçük sağlık ocaklarına götürdüğünü, örgütün sağlık çalışmalarına katıldığını kabul eden Erdoğan, siyasi ve askeri eğitim almadığını savundu. Kendisinde patlayıcı madde bulunmadığını iddia eden Erdoğan, polisin o patlayıcıları nasıl bulduğunu bilmediğini söyledi. Mahkemeye gelen bir yazı da ise iki PKK itirafçısının Erdoğan'ın iyi Türkçe konuştuğu için örgüt kamplarında dersler verdiği ve Çiğdem kod adını kullandığı belirtildi.

Şişli'de üzerinde taşıdığı 8 kilo 800 gram patlayıcı ile yakalanan Gönül Erdoğan ve 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde davanın ikinci duruşmasında ilk duruşmaya gelmeyen sanık Gönül Erdoğan savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Erdoğan, 1988 yılında yükseköğretim için Almanya'ya gittiğini söyledi. Fizyoterapi üzerine eğitim aldığını ancak okulunu yarıda bıraktığını anlatan Erdoğan, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından 'Kadın Barış Ekseni' adlı örgüt içerisinde faaliyetlerde bulunduğunu ifade etti. 2001 yılında Kuzey Irak'a gittiğini söyleyen Erdoğan, "Genelde Alman heyetleri ile birlikte çalıştım. Bir kaç kez de Kızılhaç heyetlerini PKK'nın Kandil Dağı'ndaki örgüte ait küçük sağlık ocaklarına götürdüm. Örgüt kampları dışında bazı köylerdeki örgütün yararlandığı sağlık merkezlerine de götürdüm. 1 yıl kadar da örgütün sağlık merkezlerinde bulundum ve sağlık çalışmalarında yer aldım." dedi.

Siyasi ve askeri eğitim almadığını savunan Erdoğan, silah ve patlayıcı madde kursu da görmediğini iddia etti. 2008 yılında Türkiye üzerinden Almanya'ya veya Avrupa'ya geçmek istediğini anlatan Erdoğan, yasadışı göçmen ticareti yapan İranlı bir şahıs ve sanıklardan Mehmet Sıddık Akın vasıtasıyla Türkiye'ye girdiğini söyledi. Diğer sanıklarla da Mehmet Sıddık Akın vasıtasıyla tanıştığını ifade eden Erdoğan, yakalandığı gün elinde valizle Şişli'ye gittiğini söyledi. Şişli'ye gelirken başını örttüğünü ifade eden Erdoğan, burada dikkat çekmemek için başını açtığını anlattı. Erdoğan, "Bir kuaföre gittim, saçlarımı yaptırdım. Bir süre dolaştım ve alışveriş yaptım. Yeni bir bavul aldım. Kuaförde valizimi ve eşyalarımı bavula doldurdum. Gezerken birden polisler üzerime atladı. 'Bavulda bomba var sen canlı bombasın' dediler. Benim bavulumda patlayıcı madde yoktu. Polisler onları nereden buldular, neden beni suçladılar bilmiyorum." diye konuştu.

Erdoğan'ın ifadesinin ardından mahkeme gelen evrakları okudu. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gelen yazıda ifadeleri istenen iki PKK itirafçısının Erdoğan'ı PKK kamplarında eğitim verirken gördüklerini söyledikleri belirtildi. İki itirafçının da Erdoğan'ı 'Çiğdem' kod adıyla bildiklerini ve iyi Türkçe konuştuğu için kamplarda eğitim verirken gördüklerini ifade ettikleri anlatıldı.

Sanık avukatları müvekkillerini tahliyelerini talep etti. Duruşma savcısı da esas hakkındaki görüşü için dosyanın kendisine gönderilmesini istedi. Duruşmaya ara veren mahkeme tahliye taleplerini reddetti. Mahkeme esas hakkındaki mütalaası için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi.

banner53
Yorumlar (1)
M. Aydemir 12 yıl önce
Almanlarin PKK teröristlerinin ne kadar yaninda yer aldigini görmek isteyenler, Almanyada Kürtler hakkinda yayinlanan kitaplara baksinlar.

Türkiye karsi o kadar düsmanlik yayan kitaplar var ki, bakinca tüylerim diken diken oluyor.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?