banner39

PKK içinde kanlı hesaplaşma: 10 ölü

Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği hava operasyonlarında büyük kayba uğrayan terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in önde gelen isimleri arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Arşiv 16.02.2008, 10:20 16.02.2008, 16:51
PKK içinde kanlı hesaplaşma: 10 ölü

Terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin'in liderlik çekişmesi yüzünden 6 kişinin zehirlenerek, 4 kişinin de kurşuna dizilerek öldürüldüğü kaydedildi.

Geçen hafta Kandil Dağı'nda Murat Karayılan ve yandaşlarının yemeğine zehir katıldı. Karayılan, toplantı nedeniyle yemeğe gecikirken, yemekten yiyen ve Karayılan'ın "sağ kolu" olarak bilinen "Haki-Amed" kod adlı Vedat Yoldaş'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi zehirlenerek öldü.

Olayın ardından yemeğin hazırlanmasında yer alan Suriye uyruklu "Şıla", "Zinar", "Dilan" ve "Rojhat" adlı 4 terörist kurşuna dizildi. Kurşuna dizilen kişilerin "Dr. Bahoz Erdal" kod adlı örgütün Suriye uyruklu tek yöneticisi Fehman Hüseyin'e bağlı olarak faaliyet gösterdikleri kaydedildi.

Söz konusu olayın örgütteki liderlik çekişmesinin yansımaları olduğunu belirten yetkililer, kurşuna dizilenlerin Suriye uyruklu olması nedeniyle olayın örgüt içinde "Türkiye uyruklu Kürt-Suriye uyruklu Kürt" çatışması olarak algılandığını söylediler.

Zehirlenme olayının örgütte ilk olmadığını belirten kaynaklar, Ocak ayı içerisinde Khunera Kampı'nda Murat Karayılan'a yakınlığıyla bilinen örgütün sözde yöneticilerinden "Fuat" kod adlı Ali Haydar Kaytan'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi zehirlenmek istendiğini, ancak başarılı olunamadığını hatırlattılar.

Terör örgütünden ayrılarak PWD'yi (Yurtsever Demokrat Parti) kuran Osman Öcalan da zehirlenerek öldürülmek istenmişti. Murat Karayılan'a yakınlığıyla bilinen "Hozat" kod adlı Muharrem Ay'ın kahvesine koyduğu bir maddeyle zehirlenen Öcalan, Erbil'deki bir hastanede tedavi görmüştü.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?