banner15

'PKK ile tabanımız aynı'

DTP Eşbaşkanı Türk, PKK ile tabanlarının ortak olduğunu söyledi.

'PKK ile tabanımız aynı'

DTP Eşbaşkanı Türk, "DTP uzaylıların partisi, PKK da uzaylıların örgütü değil. PKK ile DTP'nin tabanı ortak. Taban belli. Bana oy veren insanın çocuğu dağda" dedi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, Vali Efkan Ala'nın önerisiyle olayları yatıştırmak için halkın duygularına hitap ettiğini belirterek, "Görevden alınması büyük tepkiye neden olur" dedi. Türk, PKK ile partilerinin tabanının ortak olduğunu kaydederek, en fazla oyu dağdakilerin ailelerinden aldıklarını söyledi.
Türk, önceki gün ATV'de yayımlanan "Teke Tek" programında soruları yanıtladı. PKK ile DTP'nin söyleminin aynı olup olmadığına ilişkin bir soruyu Türk şöyle yanıtladı: "DTP uzaylıların partisi değil, PKK da uzaylıların örgütü değil. PKK ile DTP'nin tabanı ortak. En fazla oy aldığımız taban belli. Bana oy veren insanın çocuğu dağda. Bunu görerek gerçekleri tahlil etmemiz lazım. Sopa politikası değil, şefkat politikası uygulamamız lazım. Halkın hassasiyetlerini göz önünde tutmadan Başbakan ile görüşmemizin de anlamı yok."

'Alınacak' duyumu
Baydemir'in İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yazdığı rapor doğrultusunda görevden alınması yönünde bir karar çıkacağına yönelik bir duyum aldıklarını belirten Türk, "Bu, büyük bir tepkiye neden olur. Bunu halka anlatamazsınız. Sorun daha da karmaşık hale gelir" dedi. Türk, Baydemir'in, Vali Ala'nın önerisiyle eylemci gruplarla konuştuğunu kaydederek şunları söyledi:

'Halk sırtını döner gider'
"Belediye Başkanı'mız hedef gösteriliyor. Siz de Diyarbakır'a gitseniz, arkanızdan bayrak açılabilir. Benim il başkanımın katıldığı bir toplantıda, arkasında iki genç bayrak açmış, Vali de olayların yatıştırılması için başkana, 'Halkın duygularına hitap edin' demiş. Halkın duygularına hitap etmediğiniz zaman size sırtını dönüp gider."
Abdullah Öcalan'ın da içinde yer aldığı aşamalı bir genel af ilan edilmesini isteyen Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Af kişiye yönelik çıkarılmaz. Biz herkesi kapsayan genel af istiyoruz. Bir af verilir ve aşama aşama uygulanır. Geçmişte rahmetli Turgut Özal bu konuyla ilgili bir formül geliştirmişti. İnsanı rencide etmeyen bir yöntem uygulanmalı."

Amerika PKK'yı adım adım izliyor

Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı beklentileri karşılamadığı için Türk kamuoyundan tepki alan ABD yönetimi, CIA Başkanı Porter Goss, FBI Başkanı Robert Mueller ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace'in ziyaretlerinin ardından varılan gizli mutabakatla, Türkiye'ye Doğu ve Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda nokta istihbarat desteği vermeye başladı.
NTV'nin haberine göre, ABD'nin istihbarat desteği, iki önemli operasyonda kullanıldı. Muş'ta 14 ve Şırnak kırsalında 17 teröristin öldürüldüğü operasyonları başlatan bilgi, CIA ve ABD askeri istihbaratından geldi. Ortadoğu'yu izleyen casus uydularının da Türkiye'nin doğu ve güneydoğusuna kilitlendiği dile getirildi. ABD'nin dünya genelindeki tüm elektronik haberleşmeleri izlediği ve "Büyük Birader" olarak adlandırılan Echelon sistemi de, PKK'nın iç yazışma sistemini takibe aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48