banner39

PKK metropolde TAK'la terör estiriyor

Dün İstanbul'da düzenlenen saldırıyı PKK adına üstlenen TAK, 400 bombacısıyla yeniden gündeme geldi.

Arşiv 23.06.2010, 12:18 23.06.2010, 16:17
PKK metropolde TAK'la terör estiriyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Halkalı'da askeri personel taşıyan servis otobüsüne yönelik bombalı saldırı, PKK'nın şehir yapılanması Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK)'ni yeniden gündeme getirdi. 

TAK, adını, ağırlıklı olarak 2004 yılına damgasını vuran eylemlerle duyurdu. PKK tarafından ilan edilen sözde ateşkesin sona erdiği 1 Haziran 2004 tarihinden 1 Kasım 2005 tarihine kadar olan dönemde Türkiye'nin batı bölgelerinde gerçekleşen sivillere yönelik 90 civarındaki eylemin büyük bölümü TAK adına üstlenildi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, İskenderun, Antalya ve Bursa'da; banka şubeleri, fabrikalar, mağazalar, benzin istasyonları, oteller, imalathaneler gibi sivillere ait bazı iş yerlerinin kundaklanması, bazı vatandaşların otomobilleri ile İstanbul'da belediyeye ait bir otobüsün yakılması, Bodrum, Çeşme ve Kuşadası'nda yerli ve yabancı turistlere yönelik gerçekleştirilen bombalama eylemlerinde birçok kişinin ölmesi ve yaralanması, Van Valisi'ne yönelik suikast girişimi, polis kontrol noktalarına yönelik saldırılar bu terör örgütü tarafından yapıldı. TAK'ın televizyonu da sivillere yönelik bu terör eylemlerini kamuoyuna 'kahramanlık' örneği olarak lanse etti.

400 MİLİTAN EĞİTİM ALDI

Kandil Dağı'nda bulunan PKK kampında bomba eğitimi alan yaklaşık 400 PKK'lı TAK'ı oluşturdu. TAK'ın başında PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin de bir dönem sorumlusu olan Dr. Bahoz Erdal kod adlı Feyman Hüseyin var. Feyman Hüseyin, örgüt içerisinde hiyerarşide Murat Karayılan'ın altında yer alıyor.

İstanbul'da eylem hazırlığı içinde yakalanan  Mehmet Berk, PKK-TAK bağlantısını şöyle anlatmıştı: "Murat Karayılan tarafından oluşturulan TAK'ın Türkiye'de faaliyet yürütecek 25 kişilik grubundaydım. Kandil'de 2 aylık sıkı bomba eğitimi aldık. Karayılan beni 'Hacı Ahmet Korkmaz' adına düzenlenmiş sahte bir kimlikle Türkiye'deki turizm bölgelerine saldırı düzenlemek için 5 bin dolarla Suriye'ye gönderdi. Buradan İskenderun'a geçtim. Keşif yaparken yakalandım. Halen Kandil'de TAK üyesi 300 civarında bombacı var."

TAK'ın sorumlusu ise "Bizim için önemli olan hedeflerimizdir. Orada sivil mi olur, asker mi olur, bürokrat mı olur, sivil gruplar mı olur, bizim için fark etmiyor." şeklinde konuşuyor. ABD tarafından 28 Nisan 2006 tarihinde açıklanan "Terörizm Raporu"nda; kendilerini TAK olarak tanıtan grubun PKK/Kongra-Gel'in uzantısı olduğu ve Türkiye'nin batısı ile İstanbul'daki saldırıların çoğunun sorumluluğunu bu grubun üstlendiğine dikkat çekiliyor. TAK'ın yeni üyeleri daha çok üniversite öğrencileri ve kadınlardan oluşuyor.

Militanlar şehirlerde eğitim görüp eylem stratejileri geliştiriyor. Her militanın, hem görev hem de uzmanlık alanı var. Kimi suikast kimi de bomba düzeneği hazırlama ve patlatma konusunda profesyonel eğitim alıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki birçok ilde elemanı bulunan TAK, asıl ağırlığı batı ve güney illerine veriyor. Özellikle, İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Mersin, Adana gibi şehirlerde ağırlıklı olarak konuşlanmış durumda.

ANAFARTALAR SALDIRISINI DA TAK YAPTI

Ankara'nın Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı'nda 9 kişinin ölümüne, 100'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açan patlamayı da TAK üstlendi. TAK, internet sitesinde 2007 yılında gerçekleşen saldırıyı arkadaşları Güven Akkuş'un yaptığını belirtiyor. Sokak pususu, sabotaj ve suikast gibi saldırıların nasıl yapılacağını sitesinden aktaran terör örgütü, "Sokak taktiklerinde sürpriz saldırılar düzenlemek esas alınır. Düşmanın taktiklerine nasıl karşılık verileceğini bilmek çok önemlidir. Miğfer takınmış, kalkan ve zırh kuşanmış kuvvetlere karşı en etkili yolla saldırıya geçme esas alınır. Pusular, sürpriz olarak gerçekleştirilen hücumlardır. Yanlış bir işaret vererek düşmanı pusuya düşürmek mümkündür. Pusular, düşmanda korku ve güvensizlik yaratır." ifadelerine yer veriliyor. Örgüt, gerçekleştirdiği 24 eylemden övgüyle bahsediyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?