banner39

PKK olayı üstlendi ama soru işaretleri bitmedi

PKK'nın Tokat'taki olaya benzer daha önceki birkaç şüpheli saldırılarda da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Arşiv 11.12.2009, 09:57 11.12.2009, 09:57
PKK olayı üstlendi ama soru işaretleri bitmedi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK, Tokat'taki hain pusuyu üstlendi. Örgüt, eylemi 'Dersim eyaletine bağlı bir birimin kendi inisiyatifi ile' yaptığını iddia etti. PKK'nın zamanlama olarak çok tartışmalara yol açan hatta taşeron örgütler ve başka örgütlerle bağlantıları olduğu tartışmalarına yol açan saldırılarda da aynı üslubu kullandığı tespit edildi.

İŞTE ZAMANLAMALARI TARTIŞMA ÇIKARAN SALDIRILAR

PKK'nın bu açıklaması akla Bingöl'deki 33 silahsız erin katledilmesi ve sonrasında yaşanan başka olaylarda takındığı tavrı ortaya koyduğu ortaya çıktı.

Terör örgütü daha önce Bingöl'de 1993'te 33 erin katledilmesi hadisesini de gecikmeli olarak sahiplenmiş, 3 farklı açıklamaya imza atmıştı.

Olaydan sonra Abdullah Öcalan, ilk olarak "Örgüt misilleme hakkını kullanmıştır." açıklamasında bulundu. Bir süre sonra ise üslubunu değiştirerek, "Haberim olsa taktik gereği önlerdim. Bingöl olayı talihsizlik olmuştur. Benim planlamam olmamıştır." dedi. Daha sonra olayı Şemdin Sakık'ın yaptığını söylemişti.

PKK, daha önce de bazı eylemleri ya üstlenmedi ya da 'inisiyatif' açıklamasıyla üstlendi. Örgüt bu eylemlerde 'karargâhın emri olmaksızın, yerel birimler kendi inisiyatifleriyle yaptı' dedi.

3 Ocak 2008'de PKK'nın dağ kadrosundan Erdal Polat, Diyarbakır'daki bir dershanenin önüne park ettiği araçta bulunan bombayı askeri servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlattı. Patlama sonunda 6'i öğrenci 7 kişi hayatını kaybederken, 66 kişi ise yaralandı. Polat'ın günler sonra eylemi 'inisiyatif kullanarak' gerçekleştirdiği duyuruldu.

29 Nisan 2009'da Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında zırhlı askeri aracın geçişi sırasında mayınlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 9 asker hayatını kaybetii. Günler önce 'tek taraflı eylemsizlik' kararını duyurmuş olan PKK'dan eylemle ilgili, 'operasyonlara tepki olarak yerel güçlerimizin inisiyatifiyle yapıldı' açıklaması geldi.

12 Eylül 2006'da Diyarbakır'ın Bağlar semti Koşuyolu caddesinde termos bomba patladı. Patlamada 7'si çocuk 10 kişi can verdi. Olayın 'bir örgüt üyesinin inisiyatifiyle yapıldığı' açıklandı. Örgüt çeşitli platformlarda ailelerden özür diledi.


banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?