banner39

PKK Operasyonunda ABD parmağı

Ross Wilson Avrupa ülkelerinde son günlerde yapılan PKK operasyonlarının ABD'nin isteğiyle olduğunu bilidirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
PKK Operasyonunda ABD parmağı

Avrupa ülkelerinde PKK'ya karşı başlatılan operasyonlarda ABD'nin dolaylı olarak etkisinin olduğunu söyleyen Büyükelçi Ross Wilson, Avrupa ülkelerinin istihbarat ve dışişleri yetkilileriyle, 1-2 hafta önce bir dizi toplantı ve görüşme yaptıklarını kaydederek, "Ve çok memnunuz ki, bunun sonuçlarından biri olarak Alman, Fransız ve Belçika yetkilileri harekete geçtiler. Tabii ki daha yapacak çok şey var ancak bu ileriye doğru iyi bir adımdır. Türkiye açısından memnunuz" dedi.

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, "Türkiye-ABD 3. Ekonomik Ortaklık Komisyonu" toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"DAHA YAPACAK ÇOK ŞEY VAR"

Wilson, "PKK'ya yönelik Avrupa operasyonlarında rolü var mı?" sorusu üzerine, Amerika'nın 2005 sonbaharından bu yana, hem terörizm, hem de organize suç problemlerine ilişkin Avrupa hükümetlerini PKK konusunu daha çok ciddiye almaları yönünde ikna etmeye çalıştığını söyledi. Wilson, Avrupa ülkelerinin istihbarat ve dışişleri yetkilileriyle, 1-2 hafta önce bir dizi toplantı ve görüşme yaptığını kaydederek, "Ve çok memnunuz ki, bunun sonuçlarından biri olarak Alman, Fransız ve Belçika yetkilileri harekete geçtiler. Tabii ki daha yapacak çok şey var ancak bu ileriye doğru iyi bir adımdır. Türkiye açısından memnunuz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen ABD'nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke'un "ABD, Barzani'nin PKK konusunda bir şey yapmasını sağlayamazsa Türkiye sınır ötesi operasyon yapar" sözlerinin hatırlatılması üzerine Büyükelçi Wilson, Holbrooke'nin görüşleri üzerinde yorum yapamayacağını belirterek, şunları ifade etti: "PKK ile ilgili aktivitelerimizin tümü PKK terörizmini yok etmek üzere Türkiye hükümeti ve Irak hükümetiyle işbirliği içerisinde çalışmak üzerine kurulu. Avrupa'da yapmaya çalıştığımızın arkasında da 'finansmanın kesilmesini sağlamak ve PKK'nın önde gelen liderlerini gözaltına alınmasını sağlamak' yatıyor. Bunda General Ralston'un içinde bulunduğu açılımların arkasında yatan da bu...Türk insanlarının da PKK terörünü yok etme yönünde adım atıldığını görmeleri için bazı kesin, etkili ve ümit ediyoruz ki aynı zamanda görülebilen önlemleri bir araya getirebilecek çalışmalar yapıyoruz."

"PKK'YA KARŞI ÖNLEMLER DEVAM EDECEK"

Ross Wilson, Avrupa'daki PKK baskınlarında Amerika diplomasının etkisine ilişkin soruyu yanıtlarken de, "Çok doğrudan bağlantı yapmak istemiyorum" dedi. Wilson, PKK'ya karşı çalışmaların devam edeceğini belirterek, "Başka önlemlerde olacak, şimdi bunun tohumları ekiliyor, bizde bu durumdan çok memnunuz" diye konuştu.

"ERMENİ SOYKIRIM TASARISININ ENGELLEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Wilson, Temsilciler Meclisi gündemindeki Ermeni Soykırımı Tasarısı'na ilişkin başka bir soru üzerine, tasarıya ilişkin Kongrenin ne yapabileceğine ilişkin tahmin yürütmek istemediğini belirterek, "Öyle tahmin ediyorum ki, Mart ayının başlarında kongredeki ilgili komiteler, yönetim seviyesindeki yetkililerden, bu konuyla ilgili diğer kişilerden gerekli tanıklıkları dinleyerek bir adım atacaktır" dedi. Bundan sonra olacakları tahmin etmenin ise zor olduğunu vurgulayan Wilson, Bush yönetiminin bu tasarıya karşı olduğunu söyledi. Wilson, bu yönde çalışmaların sürdüğünü belirterek, tasarının kabulünü engellemek için çalışmalara devam edileceğini bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?