banner39

PKK'dan Suriyeli işadamına Lavrion Kampı'nda işkence

PKK'nın, Yunanistan'da bulunan Lavrion Mülteci Kampı'nda iki işadamına işkence yaparak 500 bin avroya el koydukları bildirildi.

Arşiv 04.06.2010, 11:30 04.06.2010, 11:30
PKK'dan Suriyeli işadamına Lavrion Kampı'nda işkence

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Terör örgütü mensuplarının eğitim merkezi olduğu gerekçesiyle yıllardır tartışılan ve uluslararası tepkilere rağmen kapatılmayan Lavrion Mülteci Kampı'nın işkence ve organize suç eylemleri için kullanıldığı kaydedildi.

PKK'lı teröristlerin, Suriye'den Yunanistan'a yatırım amacıyla gelen Suriyeli 2 şirket temsilcisini Lavrion Kampı'na götürerek, burada işkence yaptıkları ve şirkete ait yaklaşık 500 bin avroya el koydukları öne sürüldü.

İhbar sonucunda kampa baskın düzenleyen Yunan güvenlik birimleri tarafından kurtarılan 2 Suriyelinin vücutlarının çeşitli yerlerinde işkenceden kaynaklanan ciddi yaralar oluştuğu bildirildi.

Suriyelilerin şikâyeti üzerine Savcılık tarafından yapılan soruşturma sonucunda işkence talimatını verdikleri belirlenen Lavrion kamp sorumlularından Kemal Ç. ve Rasim A. ile birlikte işkenceyi bizzat gerçekleştiren "Fırat" ve "Serhat" kod adlı örgüt mensupları hakkında "yakalama" kararı çıkartıldığı belirlendi.

Güvenlik görevlileri tarafından yakalandıktan sonra tutuksuz yargılanmak uzere serbest bırakılan Kemal Ç. ve Rasim A'nın Yunanistan'dan İsviçre'ye kaçtıkları, 500 bin avroyu da İsviçre'deki banka hesaplarına aktardıkları öne sürüldü.

Yunan güvenlik birimlerinin kaçan PKK'lıların yakalanmaları için INTERPOL'ü devreye sokma girişimi içinde oldukları kaydedildi.

Terör örgütünün kontrolünde olduğu öne sürülen Lavrion Mülteci Kampı'nda, gıda başta olmak üzere kampa gelen her türlü malzeme ve ekipmana el koyan, sağlık ve eğitim hizmetlerini kontrol altında tutan PKK'lıların, kamptaki Kürtleri örgüte kadro temini amacıyla kullandıkları belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?