PKK'lılar ile Mustazaf-Der'ciler çatıştı: 20 yaralı

Adana'da PKK yandaşlarının Mustazaf-Der'e yakınlığıyla bilinen Şura-Der'e saldırması sonucu çatışma çıktı.

Arşiv 02.02.2009, 11:27 02.02.2009, 18:50
PKK'lılar ile Mustazaf-Der'ciler çatıştı: 20 yaralı


Adana Barbaros Mahallesi'nde dün akşam geç saatlerde toplanan yaklaşık 100 kişilik PKK sempatizanı grup, lastik yakıp terör örgütü lehine slogan attı. Grup daha sonra sloganlar eşliğinde yaklaşık 100 metre ilerdeki Eminağa Caddesi üzerinde bulunan Toplumsal Dayanışma ve Şura Derneği (Şura-Der) binasının önüne geldi. Burada "sizi burada istemiyoruz' diyen grup güvenlik kameralarını etkisiz hale getirdi, taş ve molotoflarla binaya saldırdı. Bu sırada bina içeresinde toplantı yapan dernek üyeleri ise arkadaşlarından yardım istedi, ardından da PKK sempatizanlarına karşılık verdi.

Taş, bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgada her iki taraftan da 2'si bıçakla, yaklaşık 20 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaklaşık yarım saat süren kavganın ardından PKK sempatizanları ara sokaklara kaçarak dağıldı.

İhbar üzerine bölgeye yaklaşık 10 panzer ile 200'ün üzerinde polis ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Yaralı dernek üyeleri Mustazaflar İle Dayanışma Derneği Adana Şube Başkanı Abdulkadir Turgay ile dernek üyeleri Hüseyin Güney, Maşuk Talhan, Bedir Çiftçi, Hasan Süslü, Ali Güneş, Kasım Karayel, Celal Çetin, Regaip Karacan, Zekeriya Yeniay, Metin Akçay, Alaattin Yeniay polisler eşliğinde ambulanslarla çevre hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

''Polisi defalarca aramamıza rağmen gelmediler''

Saldırı anında olayın büyümemesi için defalarca polisi aradıklarını söyleyen Şura-Der Başkan yardımcısı Velit Demir, yaklaşık iki saat süren saldırılar sırasında polisin gelmediğini ve olay bittikten sonra geldiğini belirtti. Demir; "Yüzlerce saldırgan dernek binamıza saldırdı, arabaların camlarını kırıp ateşe verdiler. İki arkadaşımız bıçakla olmak üzere 12 kişi yaralandı. Polisi defalarca aradık. Geleceğiz dediler ama ancak iki saat sonra gelebildiler. Yine yaralılar için ambulans çağırdık o da olay bittikten sonra geldi. Böyle bir şey olabilir mi? Bir taraftan PKK lehine slogan atanlar bize bıçaklarla, taşlarla saldırıyor. Polis çağırıyoruz gelmiyor. Ambulans çağırıyoruz gelmiyor." dedi.

Bu arada aynı dernek binasına daha önce de iki kez saldırı düzenlendiği belirtildi. Polis olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (17)
ahmet as 15 yıl önce
türk polisi böyle olmamalı anında müdahale etmeli
vatandaş birbirini öldürdükten sonra zaten gitmesine gerek yok.cenazelerine de kaldırabilirler
musluman 15 yıl önce
s.a haber yapmışsınız ama haber erin içeriğinde de belirttiğiniz gibi pkk yandaşları islami bir derneğe sırf müslüman oldukları için saldırmışlardır. lütfen haber başlığınızı düzeltin biraz müslümanca veya bağımsız bir habercilik anlayışıyla hareket edin.
hasan/antl 15 yıl önce
yani iki saat önce bir saldırı haberini almalarına rağmen gelmemelerinde kasıt aramamak elde değil.Bu şura-der veya mustazaf derli şahısların PKK Ssempatizanlarıyla kıyaslanmayacak derece de temiz ve güvenilir insanlar olduğunu bilmeliler.PKK tabiki istemiyecektir halkı bilinçlendiren dernekleri bu onun işine gelmez anladıkta Polis niye istemiyor ve tepkisi gecikiyor anlamak zor.Resmi bir açıklama bekliyor ve sorumluları hesap vermeye davet ediyoruz.
MANSUR 15 yıl önce
İslami çalışmalara karşı hazımsızlığı olan dtp liler ve görevini yapmayan kolluk güçleri hesap vermelidir. Sayın başbakan bu olayda suçu olan memurların cezalandırılmasını sağlamalıdır.Şura der yetkililerine sağduyulu davranışları nedeniyle destek olunmalıdır.
İBRAHİM 15 yıl önce
Bu provakasyonlara karşı müslümanlar sabırlı olmalı.Kaybeden zalimler olacak.
salih 15 yıl önce
lütfen haberin kaynağını belirtiniz, sizin bu yaptığınız hırsızlıktır, haberi aldığınız kaynağı belirtin yoksa suç duyurusunda bulunulacaktır...bilgilerinzize
Huseyn Azadi 15 yıl önce
Saldıran PKK… Ama başlığa bakıldığında ise çok farklı bir durum sanılıyor… Haberleri bari tarafsız olarak verin, insani değerleri göz önünde bulundurarak verin… Mağdur olan müslümanların yanında yer alın… Müslümanlar mağdur olmalarına, yaralı olmalarına rağmen göz altına alınıyor ve bu konuda bırakın haberi gıkınız bile çıkmıyor… Galiba mülhid bir yapılanma olan PKK bölgede sizlere daha cazip gelmektedir… Son olarak: "Hasbunallahi ve ni'mel vekil, ni'mel mevla ve ni'men-nesir" diyoruz.
adnan 15 yıl önce
Allah resülü diyorki küfür tek millettir. malum iş islami bir dernek oldumu tüm gayri islamiler birleşiyor. allah aşkına bu islami derneklerin islami yaşamalarında ve halka hizmet etmekten başka suçları ne tabii bu da suç ise. şura-dere yapılan zülmü kınıyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?