banner39

PKK'ya Al Capone kıskacı

Amerikalı, Avrupalı ve Türk vergi müfettişleri şimdi PKK konusunda, Al Capone yaklaşımıyla çalışıyor

Arşiv 13.02.2008, 07:39 13.02.2008, 11:22
PKK'ya Al Capone kıskacı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Terörle Mücadele Koordinatör Başyardımcısı Frank Urbancic, Danimarka ve Belçika'da yaptığı görüşmelerin ardından Ankara'ya geldi.

Önceki gün Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile bir araya gelen Urbancic dün sabah dört Türk gazeteciyle buluştu. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde gerçekleşen sohbet toplantısında, Semih İdiz (Milliyet), Murat Yetkin (Radikal), Murat Çelik (Bugün) ve Zeynep Gürcanlı'nın (Hürriyet internet) sorularını yanıtlayan Urbancic, "PKK'nın Avrupa'da yaşayan üst düzey isimleri, fakir insanların sırtından çok lüks ve iyi bir hayat sürüyorlar. Para çok olunca, çok iyi danışmanlar, çok iyi avukatlar ve iyi korumalar tutuyorlar kendilerine" diye konuştu.

ESKİ İSTANBUL KONSOLOSU

ABD'nin İstanbul eski Başkonsolosu da olan Frank Urbancic iki buçuk yıldır başta PKK olmak üzere, Batı Avrupa'daki terör örgütleri üzerine mesai veriyor. PKK'nın Avrupa ülkelerinde; organize suçlar, haraç, insan kaçakçılığı, fuhuş, uyuşturucu satışı ve sigara kaçakçılığı alanlarında yoğun bir faaliyet içinde olduğunu belirten Urbancic şöyle konuştu: "Birçok PKK lideri Batı Avrupa ülkelerinde resmi olarak bulunuyor. Danimarka'dan televizyon yayını yapıyorlar, maddi kaynaklarının trafiğini Belçika'dan yürütüyorlar. Bugün Avrupa, geniş bir PKK terörizmini barındırıyor. PKK'nın adeta bir 'Avrupa hukuku el kitabı' var. Bu el kitabına göre hareket ediyorlar ve yasal boşlukları değerlendirmekte, yasaların arkasından dolaşmakta büyük bir beceri sergiliyorlar."

MAFYA FAALİYETLERİ

Urbancic, terör örgütünün Avrupa'da sahip olduğu maddi güç ve para hareketleriyle içinde bulunduğu organize suç faaliyetlerinin altını çizdi ve "Kültür merkezleri vb. eliyle yürüttükleri çalışmaların pek bir önemi yok. Asıl önemlisi hükmettikleri mali yapı ve mafyalaşmış faaliyetleri" dedi. PKK'nın Avrupa'daki durumu için dünyaca ünlü gangster "Al Capone" örneğini veren Urbancic, "Al Capone da yasal boşlukları çok iyi değerlendirirdi, şimdi PKK da Avrupa'da aynısını yapıyor. Mafya babası, Amerika'da ancak vergi kaçakçılığından içeri atılabilmişti. Amerikalı, Avrupalı ve Türk vergi müfettişleri şimdi PKK konusunda, Al Capone yaklaşımıyla çalışıyor" şeklinde konuştu. Urbancic, ABD Dışişleri Bakanlığı olarak, Avrupa mahkemeleriyle Türk yetkililer arasında köprü olmak istediklerini söyledi. "Türkiye, PKK ile askeri olarak mücadelede çok başarılı işler yapıyor ama Avrupa platformunda maalesef aynı başarı sergilenemiyor. Kurduğumuz mekanizmayla bizim amacımız, PKK'lıların Avrupa ülkelerindeki rahatını bozmak, onları hataya zorlamak ve nihayet yakalayıp adalete teslim edebilmek" diyen Urbancic örgütün Avrupa ülkelerinde düzenlediği kampanyaların yanı sıra, topladığı bağış ve özellikle haraçlarla dikkat çekti.

ROJ TV'NİN SESİ KISILIRSA

Danimarka'dan yayın yapan Roj Tv'nin, PKK'nın propaganda aracı olduğunu söyleyen Frank Urbancic, "Bu televizyonun kapatılması halinde örgüt sesini duyurmakta zorlanacaktır. Aynı şekilde örgütün finans kaynaklarının kurutulması, kara para aklama faaliyetleri ve bu paranın hareketlerine yönelmek gerekiyor. Türk diplomatlar Avrupa'da çok iyi çalışıyorlar. Ama bu yetmiyor. Mesela Türkiye'nin topladığı deliller Avrupa mahkemelerinde kullanılamıyor. İşte biz bulacağımız mekanizmalarla bu konuda da sonuç alınmasını sağlamaya çalışıyoruz..." diye konuştu.

PKK'NIN HEDEFİYİZ

Urbancic, "Türkiye'ye önce sınır ötesi askeri harekat, şimdi de bu alanda verdiğiniz destek üzerine, siz de artık PKK'nın hedefi misiniz?" sorusuna ise "Evet" yanıtını şu sözlerle verdi: "Doğru bir şey yapmak üzere ayağa kalkıyorsanız hedef olursunuz. Bunu göze almanız gerekir. Listelerde olduğumu biliyorum ama bu önemli işi de yapmamız gerekiyor."


Kaynak: Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?