banner39

Polis Altivi'ye baskın düzenledi: 35 gözaltı

Sanal çete kurduğu gerekçesiyle polis tarafından baskın düzenlenen Altivi'de Fatih Aksoy'un da adı geçiyor.

Arşiv 30.05.2008, 07:47 30.05.2008, 07:48
Polis Altivi'ye baskın düzenledi: 35 gözaltı


İnternet üzerinden açık artırma yapan Altivi şirketinin 35 çalışanı çete suçlamasıyla gözaltına alındı..

Aktif habere göre Türkiye'nin internet üzerinden kapalı zarfla ihale yöntemiyle satış yapan ilk sanal sitesi olarak geçtiğimiz yıl kurulan altivi.com şirketine dün sabah saatlerinde İstanbul Bilişim Suçlarla Mücadele ekiplerince baskın düzenlendi.

Üç aydır yakın takibe alınan merkezi Beşiktaş'ta bulunan şirketin, ihaleye çıkardığı ürünlere kurduğu şebekeyle en yüksek fiyatı verdirip, ürünü tekrar şirkette bıraktırdığı ve bu yolla ihale katılımcılarından topladığı ihale katılım ücretleriyle 2 yıl gibi bir süre içerisinde milyonlarca liralık vurgun gerçekleştirdiği iddia edildi. Operasyonda şirketin genel müdürü ve finans müdürünün de aralarında bulunduğu 35 şirket personelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Şebekenin ihale dolandırıcılığı olayını şöyle gerçekleştirdiği tespit edildi:

ÇARK NASIL İŞLİYOR?

İnternet üzerinden özel ihale sistemiyle satış yapan www.altivi.com adresindeki internet sitesi arabadan beyaz eşyaya çeşitli ürünleri, piyasa fiyatının yüzde 70'i kadar ucuza satışa çıkarıyor. altivi'den alışveriş yapmak isteyen bir kullanıcı, farklı kategoriler arasından istediği ürünü seçip, o ürün için sitenin belirlediği ve piyasa değerinden en az yüzde 70 düşük olan tavan fiyatının altında kalarak bir teklif veriyor.

Her ürün için sitede belirtilmekte olan ulaşılması gereken bir katılımcı sayısı var. O sayıya ulaşıldığında en yüksek 'benzersiz' teklifi veren kişi, ürünü belirttiği fiyata almaya hakkı kazanıyor. Örneğin piyasa değeri 46 bin 960 YTL olan Mini Cooper marka otomobil, sitede yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla artırmaya çıkıyor. Açık artırmaya katılmak isteyenler 20'şer YTL katılım ücreti ödeyip, 14 bin YTL'yi aşmayacak tek bir teklifte bulunuyor.

Kişi sayısı 3 bin 100'ü bulunca teklifler açılıyor. Bu sistemde önemli olan kimsenin teklif etmediği en yüksek rakamı tutturmak gibi gözükse de en yüksek rakamı veren katılımcının teklifinin aynısı şebeke üyesi tarafından veriliyor ve rakamı birden fazla kişinin teklif etmesi nedeniyle, bir alttaki tek ve benzersiz en yüksek fiyatı veren kişi ürünü satın alıyor. Bu şahıs da şebekenin elemanı oluyor. Böyle bir ihalede ihaleye katılan ve elenenlerin parası şirketin kazancı olurken, örneğin 3 bin 100 kişiden 20'şer YTL toplandığı için Altivi, 62 bin YTL kazanmış oluyor.

Öte yandan Mehmet Germiyanlıgil, Fatih Aksoy, Alinur Velidedeoğlu ve Emre Ergani'nin Altivi'nin kurucuları olarak isimleri geçiyor.

Kaynak: Ajanslar

 


 

banner53
Yorumlar (1)
Mehmet Yalçın 13 yıl önce
Yapılan faaliyetlerle elde edilen para nerede? Bu, finansal suç geliri aklaması değilmi? Böyle elde edilen paralar genelde borsa aracı kurumlarda offshore hesaplar üzerinden aklanıyor. Gözaltına alınanların borsa aracı kurumlarda bulunan görünmeyen offshore hesapları ve hesapları incelenmeli. Bu kişiler "adli ceza alsak bile ertelenir, önemli değil" diye düşünürler. Önemli olan bu yolla elde ettikleri paraların yanlarına kar kalmaması. Bu konuda SPK'ya ve MASAK'a görev düşüyor.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?