banner39

Polisle çatışmaya giren ETÖ'cünün silahlarına Eken talimatı

ETÖ'cü Osman Gürbüz'ün polisle çatıştıktan sonra arkasında bıraktığı silahlar için Korkut Eken'in devreye girdiği ileri sürüldü.

Arşiv 02.04.2009, 09:18 02.04.2009, 09:18
Polisle çatışmaya giren ETÖ'cünün silahlarına Eken talimatı

Ergenekon'un tetikçisi Osman Gürbüz'ün 1994'te polisle çatıştıktan sonra arkasında bıraktığı silahlar için emekli Albay Korkut Eken'in devreye girdiği ileri sürüldü. Gizli tanık eski polis memuru 'Yavuz' 'Silahları kriminal incelemeye götürürken geri çağrıldım. Korkut Eken emniyete telefon etmiş' dedi. 

Gazi olaylarında ilk kurşunu sıkan Osman Gürbüz'ün Veli Küçük'ün Kocaeli Alay Komutanı olduğu dönemde Gebze'de kimlik kontrolü yapan polisle çatışmaya girdiği ortaya çıktı. Ergenekon'un gizli tanığı eski polis memuru 'Yavuz', 1994'teki olayda Gürbüz'ün bırakıp kaçtığı çantadan çıkan silahlar için dönemin Emniyet Özel Harekat Timleri'nin başında bulunan Korkut Eken'in Gebze Emniyeti'ni arayarak 'silahları incelemeyin' talimatı verdiğini ileri sürdü.

KÜÇÜK'ÜN BÖLGESİNDE ÇATIŞMA

Ergenekon'un ikinci iddianamesinde ifadelerine yer verilen ve 1994'te Gebze Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu'nda görevli olduğu anlaşılan gizli tanık Yavuz örgütün tetikçisi Osman Gürbüz'le ilgili şok bir iddia ortaya attı. Yavuz, grup amirinin masasında 2 tabanca, çok sayıda mermi, kırık cep telefonu ve bazı polis eşyası gördüğünü ve bunların kime ait olduğunu sorduğunu, grup amirinin ise silahların ve eşyalarının E-5'te kimlik kontrolü yapan polisle çatışmaya girip kaçmayı başaran sahte polis kimlikli Osman Gürbüz'e ait olduğunu anlattığını söyledi. Yavuz, Gürbüz'ün kaçarken geride bıraktığı 'James Bond' çantanın çıktığı lüks BMW'sinin de Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildiğini belirtti. Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Kocaeli Jandrma Alay Komutanı olduğu dönemde bölgede arka arkaya faili meçhul cinayetler işlendi. Bu cinayetlerde Gürbüz'ün de parmağı olduğu ileri sürülüyor.

SİLAHLAR ANKARA'YA MI GİTTİ?

Kendisinin olayın ardından ele geçirilen silahların kriminal raporlarını almak için görevlendirildiğini anlatan Yavuz, mühürlü bir poşet içersinde yazı ile birlikte silahları İstanbul'a götürmek üzere emniyetin merdivenlerinden inerken 'geri dön iş değişti' talimatı verildiğni belirtti. Amirlerinin elindeki poşet ve silahları geri aldıklarını söyleyen Yavuz, kendisine içinde ne olduğunu bilmediği mühürlü bir poşetin verildiğini ve bunları Ankara'ya Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Emin Aslan'a götürmesinin söylendiğini anlattı.

KORKUT EKEN'DEN TELEFON

Poşeti Ankara'da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nın girişindeki güvenlik görevlisine Emin Aslan'a verilmek üzere teslim ettiğini söyleyen gizli Tanık Yavuz, o dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Timleri'nin başında bulunan emekli Albay Korkut Eken'in, Gebze Emniyeti'ni arayarak silahlarla ilgili inceleme yapılmamasını istediğini ileri sürdü. Yavuz'un iddiası iddianameye şöyle girdi: 'Korkut Eken'in Gebze Emniyeti'ni arayarak silahlar ile ilgili işlem yapılmamasını istediğini polislerin konuştuklarını duyduğunu...'

FAİLİ MEÇHULLERDE ADI GEÇİYOR

Ergenekon terör örgütünün tetikçisi Osman Gürbüz'ün Gazi olaylarında ilk kurşunu sıkan isim olduğu ve Necip Hablemitoğlu'nu öldürdüğü ileri sürülüyor. Danıştay hükümlüsü Osman Yıldırım, Ergenekon kapsamında verdiği ifadede Veli Küçük'ün Hablemitoğlu'nu öldürme işini 500 bin TL karşılığında Gürbüz'e verdiğini iddia etmişti. Osman Gürbüz'ün Veli Küçük'ün Kocaeli Jandarma Komutanı olduğu dönemde işlenen birçok faili meçhul cinayette de parmağı olduğu ileri sürülüyor.

Kaynak: Yenişafak


banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?