banner39

Polisten Tekel işçilerine sert müdahale

Ankara'da üç gündür devam eden Tekel işçilerinin eylemine polis müdahale etti.

Arşiv 17.12.2009, 15:52 17.12.2009, 16:59
Polisten Tekel işçilerine sert müdahale

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tekel işçilerinin üç gündür Ankara'da devam eden eylemlerine "dağılın" uyarısı geldi. Uyarılara rağmen dağılmayan işçilere tazyikli suyla müdahale etti. Polisin müdahalesiyle karşılaşan eylemciler dağılmamakta ısrar etti.

Eyleme destek veren milletvekillerinden de alandan ayrılmaları istendi. Aralarında CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın bulunduğu milletvekilleri, bunun üzerine grubun en önünde işçilerle kol kola girdi. Soysal, işçilere herhangi bir zarar gelmesi halinde sonuna kadar alandan ayrılmayacaklarını söyledi.

Polis, sık sık grubun dağılması yönünde anonslar yaptı. Müdahale yapılmaması amacıyla parktaki ses araçlarından sık sık İstiklal Marşı çalındı. Güvenlik güçleri, uyarılara rağmen dağılmayan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

TEKEL işçilerinin eylemine polisin müdahalesi sırasında, çok sayıda işçi fenalık geçirdi.
Polisin, işçilere yönelik kullandığı gaz bombasının etkisiyle bir çok işçi park içinde baygınlık geçirdi. Eylemcilerin bir kısmı polisten kaçarak, Abdi İpekçi Parkı'ndaki havuza girerken, çok sayıda işçi de müdahaleyle birlikte parkın çevresine dağıldı.
Bu sırada Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel gözaltına alındı.

İşçilerin yanında bulunan milletvekilleri müdahale sırasında alandan uzaklaştırılırken, bazı milletvekilleri de polisin attığı gaz bombasından etkilendi.
Fenalık geçiren işçiler için çok sayıda ambulans istenirken, müdahalede bulunan polislere tepki gösteren işçilerin bazılarının ağladığı görüldü.

Abdi İpekçi Parkı'nda polis geniş güvenlik önlemleri alırken, park çevresinden ayrılmayan işçilerin ise bekleyişi sürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?