banner39

Politskovskaya Rusya'da gösterilerle anıldı

Yüzlerce kişi Politkovskaya'nın ölüm yıl dönümünde hükümeti protesto etti

Arşiv 07.10.2009, 19:12 07.10.2009, 19:13
Politskovskaya Rusya'da gösterilerle anıldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Novaya Gazeta yazarı Anna Politkovskaya'nın ölüm yıl dönümünde yüzlerce kişi hükümeti protesto etti. Rusya hükümetinin Çeçenistan politikalarını eleştiren muhalif gazeteci, 7 Ekim 2006'da evinin girişinde düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Politkovskaya anısına oluşturulan mekana karanfil bırakan göstericiler hükümetten katil ve işbirlikçilerinin bir an önce bulunmasını istedi. Novaya Gazeta editörü Dmitri Muradav son durumla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Olayın çözülmesini istemeyen siyasi bir irade var." eleştirisi getirdi.

Şubat ayında Moskova mahkemesi Politkovskaya'ya düzenlenen suikastte yer aldıkları gerekçesi ile üç kişiyi tutuklamıştı. Ancak üst mahkeme zanlıların suçlu olmadığı gerekçesi ile salıverilmesine karar verdi. Henüz olayla ilgili tutuklu herhangi bir zanlı bulunmuyor. Ailenin avukatı Anna Stavitskaya, yeni şüphelilerin bulunduğu ile ilgili iddiaları yalanladı.

Gösterilere Kremlin karşıtı muhalif parti liderleri de katıldı. 'Öteki Rusya' liderlerinden Mihail Kasyanov, Yablaka partisi lideri Sergey Mitrohin ve çok sayıda gösterici yer aldı. Politkovskaya'ya destek gösterisi, hükümet karşıtı mitinge dönüştü.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?