banner15

Polonya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin, 22-24 Ocak 2007 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacağı bildirildi.

Polonya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek

Kaczynski, ziyareti sırasında beş Türk’e Cumhurbaşkanlığı madalyası verecek, kendisi de “Yılın Yabancı Devlet Adamı” ödülünü alacak.

Alınan bilgilere göre Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, 22 Ocak Pazartesi akşamı geç saatlerde Ankara’ya gelecek. Pazartesi günü herhangi bir temasta bulunmayacak Kaczynski, 23 Ocak Salı sabahı ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek olan Lech Kaczynski, önce Sezer’le baş başa görüşecek ardından da heyetler arası görüşmelere geçilecek. Heyetler arası görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı köşkünde bir basın açıklaması da yapılması planlanıyor.

MADALYA VERECEK

Daha sonra Ankara’daki Polonya Büyükelçiliği’ne gidecek Kaczynski, burada Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Piyanist İdil Biret, Piyanist Gülsin Onay, Yazar ve bilim adamı İrfan Ünver Nasrattinoğlu ve İstanbul’da bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin’e birer madalya takdim edecek.

Polonya Cumhurbaşkanı, büyükelçilikteki madalya töreni ardından Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ASAM) giderek burada “Uluslararası Siyasette Dayanışma Kavramı” başlıklı bir konferans verecek. Kaczynski, Salı günü son olarak, Cumhurbaşkanı Sezer’in, onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

İSTANBUL’DA ÖDÜL ALACAK

24 Ocak Çarşamba günü İstanbul’a geçecek olan Lech Kaczynski, burada ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la buluşacak, daha sonra da Polonezköy’e gidecek. Kaczynski ardından, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi’ni içine alan bir İstanbul turu yapacak.

Kaczynski, daha sonra Türkiye İş Kadınları Derneği, Avrupa Gazeteciler Cemiyeti ve True dergisinin 2006 yılı Türkiye Başarı Ödülleri kapsamında verilen Yılın Yabancı Devlet Adamı ödülünü alacak. Aynı törende Başbakan Erdoğan’a da Yılın Devlet Adamı ödülü verilecek.

Konuk cumhurbaşkanı, törenin ardından ülkesine dönecek.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48