banner39

banner35

Polonya Devlet Başkanı'nın uçağı düştü: 96 ölü

Rusya'da düşen Polonya devlet başkanının uçağında bulunan 96 kişi hayatını kaybetti.

Arşiv 10.04.2010, 10:42 11.04.2010, 09:43
Polonya Devlet Başkanı'nın uçağı düştü: 96 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da düşen Polonya devlet başkanının uçağında bulunan 96 kişi hayatını kaybetti. Varşova-Smolensk seferi yapan uçakta Polonya devlet başkanı Kaczynski ve eşi de bulunuyordu.

Reuters'a haberi veren Polonyalı bir yetkili, kazada sağ kalan olup olmadığının henüz bilinmediğini söyledi. Polonya resmi haber ajansı ise kazada kurtulan olmadığını, devlet başkanı ve eşinin öldüğünü duyurdu.

Düşen uçak, Varşova-Smolensk seferini yapıyordu.

Polonya dışişleri bakanlığı sözcüsü Piotr Pszkowski, uçağın ağaçlara çarptıktan sonra parçalandığını ve alev aldığını bildirdi.

Uçakta Devlet başkanı ve eşinin yanısıra, Polonya Genelkurmay başkanı, Merkez bankası başkanı ve dışişleri bakan yardımcısının da bulunduğu açıklandı.

Düşen uçak Rus yapımı Tupolev 154... Hala yanan uçağa müdahale ediliyor.

Kaza haberinin ardından Polonya hükümeti acil toplantı kararı aldı.

Rus Tupolev uçakları sabıkalı

Polonya devlet başkanının düşen uçağı Tupolev Rus yapımı ve özellikle İran havayollarında açığı kapatmak için kullanılıyor.

Sabıkası oldukça kötü olan Tupolev cinsi uçaklar daha önce de ciddi kazalarla adını duyurdu. 2002 yılındaki kazada 119 ve 2006 yılındaki kazada 29 kişi hayatını kaybetmişti.

Paris Hava Şovu'nda, 3 Haziran 1973'de ilk Tu-144S üretim uçağı gösteri uçuşunda yapılan çok sert bir burun-aşağı manevrası sonucunda taşıyıcı sistemine aşırı yük binmesi sebebiyle havada parçalanarak düştü. Toplamda 15 evi yıkan uçak, içindeki altı ve yerdeki sekiz kişinin ölümüne sebep oldu.

Yorumlar (1)
yapılmalı 12 yıl önce
uçaklar hala düşüyor. mühendisler hala düşmeyen uçak üzerinde çalışmıyor. düşmeyen uçaklar yapılmalı.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?