banner39

Polonya kendi Generalini yargılayacak

Polonya son komünist lideri General Voyçek Yaruzelski ve dönemin önde gelen isimleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Arşiv 18.04.2007, 11:54 18.04.2007, 11:54
Polonya kendi Generalini yargılayacak

General Voyçek Yaruzelski ve dönemin önde gelen isimlere yöneltilen suçlama, 1980'lerin başında, Lech Valesa liderliğindeki Dayanışma Hareketi'nin yükselişini önlemek üzere sıkıyönetim ilan eden yetkililerin, bu adımla yetkilerini aştığı iddiasına dayanıyor.

Savcılar 83 yaşındaki general ve komünist dönemin diğer sekiz eski yetkilisinin 1981'in son aylarında sıkıyönetim kararı alarak yetkilerini aştığını öne sürüyorlar.

Dayanışma sendikası, kurulalı sadece bir yıl olmasına rağmen daha o zamandan komünist yönetim için bir tehdit haline gelmişti.

10 milyon üyesiyle ulusal bir hareket niteliğindeydi. Ancak liderlerinin pek azı böyle bir baskı ortamıyla karşılaşabileceklerini öngörebildi.

Pek çokları gece vakti yataklarında tutuklandılar. Grevler, eylem ve toplantılar yasaklandı, sansür uygulaması başladı. Neredeyse 10 bin kişi kamplarda alıkondu.

Parlamentonun yürüttüğü soruşturmaya göre, 90 kadar kişi öldü.

General Yaruzelski eğer suçlu bulunursa 10 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Jaruzelski ise o dönemde, Macaristan ve Çekoslovakya'daki Sovyet işgallerinin bir benzerinin yaşanmasını önleyebilmek için sıkıyönetim ilan etmeye mecbur olduğunu savunuyor.

Dayanışma hareketi ise sıkıyönetim uygulamasına rağmen, faaliyetlerini yeraltında sürdürmüş ve komünist yönetim 1989'da dayanışma liderlerinin yürüttüğü müzakereler ardından sona ermişti.

Nazi ve komünizm dönemi arşivlerini incelemekle görevlendirilen Ulusal Bellek Enstitüsü adlı kuruluşun yürüttüğü soruşturma iki yıldır devam ediyordu.

Polonya halihazırda, her ikisi de dayanışma hareketinin saflarında yer almış ikiz kardeşler, Leh ve Yaroslav Kaçinski tarafından yönetiliyor.

Biri başbakan diğeri cumhurbaşkanı olarak görev yapan muhafazar siyasetçiler; 1,5 yıl önce iktidara gelişlerinden hemen sonra, komünist yönetimle işbirliği yapmış kişilerin etkin konumlardan dışlanmasına yönelik bir kampanya başlatmışlardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?