banner39

Polonyalılar devlet başkanlarını uğurladı

Geçtiğimiz hafta uçak kazasında ölen Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski ve eşinin cenazeleri defnedildi.

Arşiv 18.04.2010, 22:17 19.04.2010, 06:59
Polonyalılar devlet başkanlarını uğurladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Polonya, geçtiğimiz hafta uçak kazasında ölen Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve o uçağın 95 yolcusuna veda etti. Kaczynski ve eşinin cenazeleri Krakow'daki tarihi Wavel Katedrali'ne defnedildi.

Cenaze törenine uluslararası üst düzey katılım bekleniyordu. Ancak İzlanda'daki volkanın yarattığı kül bulutu hava trafiğini aksatınca liderler Polonya'daki törene gidemedi.

Rusya'nın Smolensk kenti yakınlarındaki uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi için ülkenin eski başkenti Krakow'da düzenlenen cenaze törenini, başkent Varşova'da halk parklara kurulan dev ekranlardan canlı izledi.

Krakow'daki tarihi Wavel Katedrali'nin çanı bu kez uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Cumhurbaşkanı ve eşi için çaldı.

Günlerdir  yas tutan Polonyalılar, liderlerini bu bin yıllık katedralde devlet töreni ile son yolculuğuna uğurladı.

Kaczynski çiftinin naaşları önce kortej eşliğinde Varşova'dan Krakow'daki Aziz Meryem Kilisesi'ne getirildi. 1.5 milyon kişi Polonyalı lidere veda için oradaydı.

Dev ekranlardan canlı olarak izlendi

Lech Kaczynski ve eşi için ülkenin eski başkenti Krakow'da düzenlenen cenaze törenini, başkent Varşova'da halk parklara kurulan dev ekranlardan canlı izledi.

Polonyalılar, uçak kazasında hayatını kaybedenler için dün başkentte resmi törenin yapıldığı Saski Parkında kurulan iki dev ekrandan Krakow'daki cenaze törenini canlı olarak izledi.

Kazada hayatını kaybedenlerin resimlerinin bulunduğu dev platform alandan kaldırılmazken, Meçhul Asker Anıtı'nın da içinde bulunduğu parka gelenler, platformu ziyaret edip dua ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Bu arada, Kaczynski ve eşinin cenazeleri dün gece boyunca Varşova'daki St. John's Katedrali'nde halkın ziyaretine açık tutuldu. Bütün gece boyunca liderlerini ziyaret eden binlerce kişi uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu.

Cenazeler bu sabah buradan alınarak yine merasim töreni geçişiyle Varşova'daki eski kentin sokaklarından geçirilerek havaalanına götürüldü.

Cenazeler eski kentin içinden yavaş yavaş ilerlerken yol kenarında toplananlar binlerce kişi cenazelerin üzerine çiçek attı. Kaczynski ve eşinin cenazesi kül bulutları seviyesinin altında uçan askeri bir uçakla Krakow'a götürüldü.

İkiz kardeşi ve eski Başbakan Jaroslaw ve Kaczynski'nin ailesinin diğer üyeleri cenaze törenin ertelenmeyip bugün yapılması konusunda ısrar ettiği bildirildi.

Jaroslaw Kaczynski, Kaczynski'nin ailesi, Başbakan Donald Tusk ve Devlet Başkanı Vekili Bronislaw Komorowski Varşova'dan Krakow'a trenle gitti.

Wawel Kadetrali'ne gömülmesine protesto

Bu arada, bazı Polonyalılar sosyal paylaşım ağı "facebook"ta açtıkları sitede Kaczynski ve eşinin kutsal sayılan Wawel Katedrali'ne gömülmesi kararını protesto ettiler.

Kaczynski'nin Rusya'daki uçak kazasından sonra bir haftalık ulusal matem ilan edilen Polonya'daki birlik ve bütünlük havası, Kaczynski'nin gömüleceği yer konusunda alınan karar yüzünden bozulmuş görülüyor.

Kaczynski, ülkenin eski başkenti Krakow'da bulunan Polonyalı kralların, azizlerin ve aydınların gömülü olduğu Wawel Katedrali'ne gömülen ilk devlet başkanı olacak.

Krakow'da hafta içinde protesto gösterisi düzenleyen yüzlerce kişi Kaczynski'nin başka yere gömülmesini talep ederken, Polonya'nın "Gazeta Wyborzca" gazetesi de Kaczynski'nin Wawel Katedrali'ne gömülmesini "Acele olarak alınan duygusal bir karar" şeklinde yorumlamıştı.

İnternet üzerinden başlatılan protesto kampanyasında "Kaczynski kralların yanına gömülemez" sloganını kullanıyorlar. Yaklaşık bin yıllık tarihi olan Wawel Katedrali'nde kralların yanı sıra, bağımsız Polonya'nın en önemli kişilerinden Mareşal Pilsudski ve ulusal kahraman Tadeusz Kosciuszko gibi tarihi kişiliklerin mezarı bulunuyor.

Pek çok lider törene katılamadı

Polonyalı lideri taşıyan uçağın düşmesine sis bulutu yol açmıştı. Olumsuz hava koşulları leh kaçinskinin, ölümünden sonra da peşini bırakmadı. Pek çok liderin, Polonyalı lideri son yolculuğuna uğurlamak için Krakow'a gelmesi bekleniyordu. Ancak İzlanda'da patlayan volkanın yarattığı kül bulutu, buna engel oldu.

Özellikle Avrupa'da hava sahalarının uçuşlara birer birer kapanmasıyla, Amerikan Başkanı Barack Obama'dan Abdullah Gül'e kadar pek çok lider, cenaze törenine gidemedi.

Leh Kaczynski bu tarihi ketadrale gömülen ilk cumhurbaşkanı. Polonyalı lider, artık bağımsız Polonya'nın babası Mareşal Pilsudski ve İkinci Dünya Savaşı'nda sürgün hükümetin lideri General Vladislav Skorski ile aynı yerde yatıyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?