Polonya'ya ilk ABD Patriot füzeleri geliyor

Polonya'da Morag'taki askeri üse konuşlanacak ilk ABD füzeleri, Rusya'ya sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Polonya'ya ilk ABD Patriot füzeleri geliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Polonya'ya ilk Amerikan Patriot füzelerinin 26 Mayıs'ta geleceği bildirildi. Polonya Savunma Bakanı Janusz Sejmej, kuzeydeki Morag'ta konuşlandırılacak ilk füzeler için 26 Mayısta tören düzenleneceğini belirtti, ancak başka ayrıntı vermedi.
Morag'taki askeri üs, Ruslara ait Kaliningrad'a 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Savunma Bakanı 21 Nisandaki açıklamasında, ilk Patriotların 24 Mayısa doğru geçici olarak Polonya'ya geleceğini belirtmiş, ancak geçici sürenin ne kadar olduğunu söylememişti.

Polonya, Şubat sonunda Amerikan birliklerinin Polonya topraklarında konuşlanmasına ilişkin statüyü düzenleyen anlaşmayı (SOFA) imzalamıştı. Anlaşma, Patriot füzelerinin konuşlandırılmasının da yolunu açıyor.

ABD, Eylül 2009'da Orta Avrupa'ya füze kalkanı projesi konuşlandırma planından vazgeçmişti. ABD Başkanı George Bush döneminin projesi, bu durumu kendilerine tehdit olarak gören Rusları öfkelendirmişti. ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ise yeni bir proje taslağı hazırlıyor. Yeni projenin, İran tehdidine karşı uzun menzilli yerine orta ve kısa menzilli füzelerin konuşlandırılmasını öngördüğü belirtiliyor.
 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 07:35
banner53
YORUM EKLE

banner39