banner15

Polonyum 103 kişiye daha bulaşmış

İngiltere'de eski KGB ajanı Litvinenko'nun ölümüne yol açan radyoaktif polonyum-210 adlı maddenin 103 kişiye daha bulaştığının tespit edildiği açıklandı.

Polonyum 103 kişiye daha bulaşmış

Litvinenko'nun bir Japon restoranında yemek yedikten sonra rahatsızlanması ve kısa bir süre içinde ölümünün ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde, eski KGB ajanının son günlerinde bulunduğu yerlerde doğrudan ya da dolaylı olarak karşılaştığı yaklaşık 600 kişiye test yapıldığı, bunlardan 103'ünde polonyum-210 maddesinin saptandığı bildirildi.

Kamu Sağlığını Koruma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, öncelikle Litvinenko'yla doğrudan ya da dolaylı olarak ilişki kurmuş ya da karşılaşmış bin kişi tespit edildiği, ancak bunlardan 400'ünün tehlike taşımadığı belirlenerek teste gerek duyulmaksızın elendiği kaydedildi.

Bünyesinde polonyum-210 maddesi tespit edilen 103 kişiden 13'ü dışındakilerin bu maddeye çok düşük dozlarda maruz kaldığına dikkat çekilen Kamu Sağlığını Koruma Ajansı açıklamasında, radyoaktif maddenin bu kişilerde uzun vadede de olumsuzluk yaratmasının beklenmediği bildirildi.

Kamu Sağlığını Koruma Ajansı sözcüsü, polonyum-210'a daha yüksek dozlarda maruz kalan 13 kişinin ise yaşamlarının bir döneminde kanser hastalığına yakalanma riskinin haifi de olsa yükseldiğini ifade etti.
Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun ölümünden sonra başlatılan soruşturma halen devam ediyor, ancak İngiliz polisi şu ana kadar kimseye suçlama yöneltmedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48