banner39

Portekizli Kardinal'den kışkırtıcı açıklamalar

Portekizli kardinal, Katolik kadınlara 'Müslümanlarla evlenmeyin, başınız derde girer' dedi.

Arşiv 15.01.2009, 17:40 15.01.2009, 18:03
Portekizli Kardinal'den kışkırtıcı açıklamalar


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Al-Arabiye Televizyonunun internet sitesinde yayınlanan habere göre, Portekizli Kardinal Jose Policarpo, Katolik Hristiyan genç kadınları uyararak, Müslümanlarla evlenmemelerini, Müslümanlarla olan ilişkilerinde 2 kere düşünmelerini istedi.

Kardinal, böyle bir durumda bir sorunlar yumağıyla karşı karşıya kalınabileceğini ve bunun nerede duracağını tanrının bile bilemeyeceğini söyledi.

Avrupalı Hristiyan kızların bir Müslümanla evlendiklerinde eninde sonunda o ülkeye gideceklerini ve o ülkedeki kadın rejimine tabi olacaklarını iddia eden kardinal; böyle bir şeyi hayal etmenin bile korkunç olduğunu ima etti. Kardinal, Portekiz'de yaşayan Müslümanlarla diyaloğun da çok mümkün olmadığını söyledi. Kardinal Policarpo, 2005 yılında yapılan Papalık seçiminde önde gelen adaylar arasında gösteriliyordu.

Medeniyetler arası diyalog çalışmalarının sürdürüldüğü bir ortamda yapılan bu açıklama kışkırtıcı bulundu. Habere yorum yapan okuyucular bunun bir nefret mesajı olduğunu yazdılar. Policarpo'nun açıklamalarının arkasında yatan asıl nedenin ise son yıllarda artan ihtida vakaları olduğu iddia ettiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?