banner39

Posta terazileri, şaküller ve sandık örtüleri

24 Şubat Pazar günü İstanbul'da düzenlenecek müzayede organizasyonunda 1372 emtia, meraklıları için satışa sunuluyor.

Arşiv 22.02.2008, 13:22 25.02.2008, 13:14
Posta terazileri, şaküller ve sandık örtüleri

 

İbrahim Ethem Gören / Dünya Bülteni

 

İstanbul'un Nişantaşı sanat camiasında nev'i şahsına münhasır ephemeracılarından Yaşar Temiz'in yöneteceği müzayede de birbirinden ilginç eski eserler, yeni sahiplerini bulacak.

 

Hat levhaları, Kütahya duvar tabakları, posta terazileri, şaküller, soda şişeleri, şerbetçi muslukları ve eskimez zamanların gündelik eşyaları… Bunlar bir zamanların insanlarından ve cemiyet hayatından izler taşıyan objeler olarak müzayede kataloguna ardarda sıralanarak müzayede saatini bekliyor. Mezatta satışa sunulan posta terazileriyle mütevazı bir terazi koleksiyonu yapmak mümkün. Nazenin damgalı teraziler, posta terazileri, hassas kuyumcu terazileri, geçmiş zaman tüccarının hassasiyetlerinden nişane olarak kalmış bugüne. Mirasçıları, ecdadlarına ait bu kıymetli eserleri satışa arz ederken neler hisseder acaba?

 

 

Müzayedede, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan flamaların, sandık örtülerinin, Bursa havlularının yanında günümüz ressamlarının fırçalarından dökülen karakalem ve yağlı boya tablolar da yeni sahiplerini bulacak.

 

Katalogun son forması, kitap kurtlarını heyecana sevk edecek nadir sanat kitaplarına tahsis edilmiş. Bu bölümde Osmanlı kıyafetlerini havi Fenerci Mehmet Albümü, Nurhan Atasoy'un kaleme aldığı Otağ-ı Hümayun Osmanlı Çadırları kitabı, Adnan Turanî'nin Dünya Sanat Tarihi kitabıyla Dursun Bey imzalı Tarih-i Ebu'l-Feth kitabı ön plana çıkıyor.

 

 

Daha çok antikacı esnafın rağbet etmesi beklenen müzayede de satışa sunulan eserler Burak Filateli'nin, müzayedenin de mekânı olan Teşvikiye Cad: No: 172 Nişantaşı – İstanbul adresindeki ofisinde incelenebilir.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?