banner39

Poyrazköy davasında savunmalara geçiliyor

Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen mühimmatla ilgili davada sanıklar savunma verecek.

Arşiv 15.04.2010, 09:50 15.04.2010, 09:50
Poyrazköy davasında savunmalara geçiliyor

Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen mühimmatla ilgili davaya bugün devam edilecek. 

Bugünkü oturumda sanıkların savunmasına başlaması bekleniyor. 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk oturumu geçtiğimiz Cuma günü başlamıştı. Bütün sanıkların hazır bulunduğu ilk oturumda kimlik tespiti yapılmış ve iddianame okunmuştu. Talepleri de dinleyen mahkeme oturumu bugüne bırakmıştı.

Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen mühimmatla ilgili davada 5'i tutuklu 17 sanık yer alıyor. Emekli Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Emre Onat, Deniz Binbaşı Eren Günay ve emekli SAT komandosu Ergin Geldikkaya'nın tutuklu yargılandığı davada Tuğamiral Levent Görgeç'in de aralarında bulunduğu 12 tutuksuz sanık bulunuyor.

İstanbul Cumhuriyet savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar emekli deniz binbaşı Levent Bektaş, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Erme Onat ve Deniz Binbaşı Eren Günay ile tutuksuz sanık Deniz Yarbay Mustafa Turhan Ecevit'in, 'Cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek', 'Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 'Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'Patlayıcı madde bulundurmak', '6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek' suçlarından 29,5'ar yıldan 57'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Tutuklu sanık Ergin Geldikaya'nın 'Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'Patlayıcı madde bulundurmak' ve '6136 sayılı Kanuna muhalefet etmek' suçlarından 17,5 yıldan 39 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, tutuksuz sanıklar Tuğamiral Levent Görgeç, Ali Türkşen, Halil Cura, Ferudun Arslan, Sadettin Doğan, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Şafak Yürekli, Dora Sungunay, Tayfun Duman ve Mert Yanık'ın 'Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 7,5'ar yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

Poyrazköy Keçilik mevkisinde 21 Nisan 2009 tarihinde başlatılan ve 28 Nisan 2009'a kadar devam eden kazılarda, 15'i dolu 21 lav silahı, 14 el bombası, 24 el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde, 7 adet hakem bombası, 3 adet gösteri bombası, 5 bubi tuzağı, 2 kullanılmış bubi tuzağı, 23 işaret fişeği, 45 sis bombası, 15 aydınlatma fişeği, 30 metre uzunluğunda infilaklı fitil (korteks), 38 metre uzunluğunda saniyeli fitil, 3 bin 17 adet çeşitli çapta fişek ve 1 adet siyah renkli kamuflaj kremi tüpü ele geçirilmişti.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?