banner39

Prodi tuzağa düşürüldü iddiası

İtalya hükümetinin istifa eşiğine getirilmesinin arkasında Vatikan, Berlusconi gibi kişi ve makamların olduğu iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Prodi tuzağa düşürüldü iddiası

İtalya’da Başbakan Romano Prodi’nin istifasıyla sonuçlanan, Senato’daki dış politika ve Afganistan’daki askerlerin 6 aylık finansına ilişkin önerinin reddedilmesiyle tırmanan hükümet krizinin arkasında Vatikan’ın olduğu iddiaları kafaları karıştırdı.

’İl Foglio’ gazetesi haberi, ’Hükümetin intiharı, İtalya’yı küçük düşürdü’ başlığıyla verdi. Haberde hükümetin, kamu oyunda DICO olarak bilinen ve Vatikan’ın ’aile kavramını yokedeceği’ gerekçesiyle şiddetle reddettiği medeni beraberlik yasa tasarısının yasalaştırılmaması için senatonun Vatikan tarafından etki altına alındığı iddia edilirken şu yorumda bulunuldu:

“İşte skandal taslak dükuman. 16.Benedikt’in sözleri açık; Katolik parlamento buna hayır demeliö ifadesi kullanılırken, yayınlanan dökümanda, Papa’nın dini politikacılara baskı yapmak için kullandığı, bunun da senatoda etkisini gösterdiği ve Vatikan’ın eliyle DİCO’yu yasalaçtırmak isteyen hükümetin düşürüldüğü ifade edildi. Haberde ayrıca, “Vatikan bu konuda öyle kurnaz davrandı ki, kimsenin suçu kendişine atmaması için de niyetini dış politika konulu önerinin ardına gizledi"

CORRIERE DELLA SERA: HÜKÜMET VURULDU, PRODİ İSTİFA ETTİ

’Corriere Della Sera’ gazetesi ise haberi ’Hükümet vuruldu, Prodi istifa etti’ başlığı altında duyurdu. Haberde, ’D’Alema’nın Palazzo Madama’da (Madam Palas) yabancı polıtıkacılara yaptığı konuşmanın ardından, çoğunluk iki oyun altında kaldı’, ’Napolitano Quiranale’de konsültasyonu açtı’, ’Başbakan; Ya güçlü hükümet, ya da tekrar yok’ alt başlıkları yer aldı.

Gazetede hükümet krizi için 11 sayfa ayrılırken, oylamada kominist kanattan kullanılmayan iki oyun hükümeti istifaya sürüklediği vurgulandı. Haberde ayrıca Prodi’nin “Sadece beyaz kartım olursa geri dönerimö sözlerine yer verilerek, başbakanın koalisyon ortakları arasında kalmaktan bunaldığı, ancak tam yetki sahibi olursa hükümet kurmayı yeniden üstlenmeye yeşil ışık yaktığı ifade edildi.

Gazete ayrıca kominist kanattan oy kullanmayan iki senatörden Fernando Rossi’nin “Ben, Afganistan’da 30 bin ölümü unutan herkesten daha iyiyim. Ama restoranda yalnız oturuyorumö diyerek dışlanmaktan yakındığı bildirildi. Haberde, diğer senatör Franco Turıglıatto’nun da “Mide bulandıran şeylere evet demekten yoruldum" sözleriyle oy vermeme nedenini açıkladığı ifade edildi. Haberde ayrıca muhalefette yeralan merkez sağ koalisyonu lideri ve eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin de “Prodi geri dönerse, caddelere çıkarız" sözleri yer alarak, Vatikan’ın olaydak, rolünün kafa karıştırdığı belirtildi.

LA REPUBBLICA: BERLUSCONİ HÜKÜMET KRİZİNDEN 50 MİLYON AVRO KAZANDI

’La Repubblica’ gazetesi de, ’Prodi’nin istifası’ başlığıyla duyurduğu haberinde, ’Hükümet senatoya iki oyla yenildi. Bugün Napolitano konsültasyonu açtı’ alt başlığı kullanıldı. Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema’nın sonuçtan ’kırgın’ olduğu ve “Daha fazla ne istediler" diyerek bu kırgınlığını dile getirdiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun “Sadece noter olmayacağım. Ciddi ve yükümlülüğünü yerine getiren olacağim" ifadesine yer verilen haberde ayrıca, hükümet krizinin borsada düşüşe neden olduğu, bu durumun da Berlusconi’nin sahibi olduğu Mediaset hisse değerlerini arttırarak, 3 saat içinde 50 milyon kazandırdığı ifade edildi.

’Arkadaşlar, herkes eve’ manşetinin yeraldığı ’İl Giornale’ gazetesinde ise, Berlusconi’nin “Bu hükümeti yeniden denemek saçmalık" ifadesi kullanıldı ve son şansın seçim olduğu yorumu yapıldı. La Stampa Gazetesi’nde de Prodi’nin “Bu kadar macera yeter",Berlusconi’nin “Yeniden Prodi’ye hayır" ve D’Alema’nın “Tekrar hükümette yeralmam" sözleri yeraldı. ’Manifesto’ gazetesinde ’İtalyan gecesi’ başlığının altında, “Prodi hükümeti artık yok. Hristiyan demokratlar masaya oturmaya hazır" yorumu yeraldı. ’Libero’ gazetesinde ise ’Prodi hükümeti düştü’ başlığıyla verilen haberde Prodi’nin poposo açıkta kalmış bir domuz salamı, Berlusconi’nin ise bir şampanya tıpası olarak karikatrize edilmesinin yanında, “Arkadaşlar, haydi sol iktidarın şerefine kadeh kaldıralım. Gerçek değildi, son da olmayacak" ifadesi kullanıldı.

İNGİLİZ BASININDA İSTİFANIN YORUMLARI

Independent gazetesinde İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin, merkez sol koalisyonun Senato'da yapılan dış politika konulu bir oylamayı kaybetmesi ardından istifa etmesine ilişkin bir yorum göze çarpıyor.

"Prodi'nin "Zeytin Dalı" koalisyonu'nun Berlusconi karşısında geçen yıl elde ettiği zafer zaten çok hassastı" diyen Independent, İtalya'nın şu aşamada en son ihtiyacı olan şeyin istikrarsızlık olduğunu vurguluyor.

Prodi'nin iktidarda geçen on ayın sonunda istifa etmiş olması, hemen yeni bir seçim düzenleneceği anlamına gelmiyor.

Bir olasılık, herkesin üzerinde uzlaştığı reformları yerine getirecek bir hükümet kurulması. Ya da Prodi, riskli bir güvenoylamasına yoluna gidebilir.

Berlusconi tüm hatalarına rağmen, bir kaç ayda bir hükümetlerin devrildiği İtalya'da istikrar sağlamayı başarmıştı.

İstikrarsızlık şu an İtalya'da en son gereken şey. Ekonomik reformlar gerekiyor, işsizlik de had safhada. Emeklilik sistemi işlemiyor.

Avrupa Birliği bazında İtalya'nın bütçe açığı da hala yüksek. Bush yönetimine desteği yüzünden de eleştirilen Prodi için en hayırlısı, koalisyonu'nu genişletmek, Hristiyan Demokratları da içine almak gibi görünüyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?