banner15

Prodi: 'Yanlış anlaşıldım'

İtalya Başbakanın, Türkiye'ye karşı oluşturulan Alman-Fransız ittifakına destek veren açıklamasına jet hızıyla düzeltme geldi.

Prodi: 'Yanlış anlaşıldım'

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Famiano Crucianelli Ankara'ya gelerek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e "Prodi'nin yanlış anlaşıldığını" söyledi ve "Size tam desteğimiz konusunda garanti veriyoruz" dedi. Ankara'yı ziyaret eden Bakan Yardımcısı aynı zamanda 11 Aralık'ta gerçekleştirilecek Genel İşler Konseyi toplantısında İtalya'yı temsil edecek.

Ankara dün İtalya'dan önemli bir konuk ağırladı. Türkiye'nin müzakere sürecine en güçlü desteği veren ülkelerden İtalya'nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Famiano Crucianelli Ankara'da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. İtalyan kaynaklar, görüşmede özellikle Başbakan Prodi'nin Alman-Fransız ittifakına destek yönünde yaptığı açıklamaya açıklık getirildiğini aktardı.

Desteğimiz Tam

İtalyan kaynaklar, Bakan Yardımcısı'nın Prodi'nin açıklamaları konusuna "Politikamızda değişiklik yok" diyerek düzeltme yaptığını kaydetti. Prodi'nin kendisini ifade ederken "yanlış anlaşıldığını" anlatan yetkili; Gül'e, İtalya'nın pozisyonunda bir değişiklik olmadığına dair garanti verildiğini söyledi. Crucianelli'nin 11 Aralık'ta gerçekleştirilecek Genel İşler Konseyi toplantısına katılacağına açıklayan kaynaklar, "Kendisi askıya alınacak başlıkların 3 ile sınırlı kalması için mücadele etmeye söz verdi" dedi.

BAsın Açıklaması

İtalyan Büyükelçiliği görüşmelerin ardından bir de yazılı basın bildirisi yayınladı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"İtalya askıya alınması önerilen baslık sayısının düşürülmesi ve şartların imkan verdiği en kısa sürede müzakere sürecinin yanlış anlamalara mahal vermeyecek şekilde tekrardan ivme kazanması için gereken tüm çabayı sarf edecektir. İtalya, herhangi bir 'gözden geçirme şartının' bulunmasını uygun görmemektedir. Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde tarihi bir döneme girilmiştir. Türkiye,İtalya için ayrı ve özel bir önem arz etmektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği; vazgeçilmez tarihi bir hedeftir."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48