banner15

Prodi'ye Soykırım tepkisi

İtalyanlar Başbakan Romano Prodi'yi soykırıma ilişkin soruyu yanıtlarken "aşırı ihtiyatlı ifadeler" kullanmakla itham ettiler.

Prodi'ye Soykırım tepkisi

Yeşiller Partisi milletvekili Angelo Bonelli, Corriere della Sera gazetesinde yer alan demecinde, Prodi'nin soykırıma ilişkin soruyu yanıtlarken "aşırı ihtiyatlı ifadeler" kullanmakla yetindiğini belirterek, "Prodi'nin aşırı temkini yeğlemesi kabul edilebilir bir üslup değildir" dedi.

Kimi gazeteler, Prodi'nin ifadelerini değerlendirme amacıyla, sözde soykırımla ilgili söyleşilere de yer verdiler. İtalya'daki Ermenilerin önde gelen isimlerinden yazar Antonia Arslan, La Stampa gazetesindeki demecinde, "Prodi, özellikle de geçen Cuma günü gazeteci Hrant Dink'in öldürülmüş olduğu bir ortamda, önemli bir fırsatı kaçırmıştır. Gerçeği söylemem gerekirse, Prodi'nin kullandığı ifadeler endişe vericidir" dedi.

Soykırım tezini destekleyici eserleriyle tanınan Arslan, sözlerini, "Prodi'nin sözleri, İtalyan parlamentosunda 2000 yılında oy birliğiyle soykırımı tanıyan kararla da, Avrupa'nın son uyarılarıyla da çelişki içerisindedir" diye sürdürdü.

Corriere della Sera gazetesi de, Fransız filozof Bernard-Henry Levy ile yapılmış uzun bir söyleşi yayımladı. Levy, Prodi'nin Ankara'daki sözlerini "vahim bir hata" olarak niteleyerek, "Geçmişle ilgili bir yas yaşanmaksızın gelecek oluşturulamaz. Soykırımın tanınmamış olması, Türk kimliğinde bir çılgınlık alanı yaratmaktadır. İtalya Başbakanı tuzağa düşmüş, demokrasiye ve Avrupa'ya yakışır ifadeler kullanamamıştır" dedi.

Levy, Türkiye'nin AB'ye girişi için Ermeni soykırımını tanımasının bir ön koşul olmasını da savunarak, şöyle konuştu: "Türkiye'nin AB'ye gidişinde en önemli mesele budur. Türkiye'yi Avrupalı yapan, bu ülkenin hafızasındaki Ermeni, Grek, Balkanlar, Bulgar boyutlardır. Türkiye soykırım esnasında, Avrupalı kesimlerini kesip atmaya çalışmıştır. Bu bir soykırım, bir intihardı. O dönemde yaşanan hadiseler göğüslenmedikçe, AB üyeliğinden de söz edilemez."

İtalyan gazetelerindeki bazı yorumlarda, Prodi'nin temkinli konuşmasının, konuya ilişkin soruya Başbakan Erdoğan ile birlikteyken muhatap olmasından kaynaklanmış olabileceği görüşüne yer verildi. Prodi, Erdoğan ile dün yaptığı görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin bir soru üzerine, bu konunun birçok ülkede bölünme yarattığını ve geçmişle ilgili bu analizlerin bugün bir bölünme aracı olarak kullanılmaması gerektiğini söylemişti.

Eski olayların tarihi analizini yapmadıklarını belirten Prodi, bu olayların gözden geçirilmesi ve olumlu bir şekilde ele alınması gerektiğini, aksi halde bunun gelecek için bir bölünme unsuru olabileceğini ifade etmiş ve bu tür olayların gelecekte tekrarlanmaması temennisinde bulunmuştu

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48