Prof. Ortaylı siyaset okulunda şok etti

Prof. Ortaylı, MHP Siyaset Okulu'nun düzenlediği toplantıda sivil siyasetin olmadığı bir yerde darbenin olmasının normal olduğunu söyledi.

Prof. Ortaylı siyaset okulunda şok etti


MHP'nin siyaset okulunda konuşan Prof. Ortaylı'dan şok açıklamalarda bulundu. "Biz asker milletiz. Asker düşmanlığı pomplanıyor. Açılım lafları boştur. Sivil siyaset olmazsa darbe normaldir" diye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'asker millet' olmanın Türklerin en önemli vasfı olduğunu belirterek, ''Askeri vasıflarını kaybetmiş Avrupa, bizde bulunan bu vasfın da yok olmasını istiyor'' dedi. MHP'nin Siyaset ve Liderlik Okulu'nda partililere konuşan Ortaylı, hükümetin demokratik açılımını da eleştirdi.

Ortaylı, son yıllarda Türkiye'de milliyetinden utanma duygusunun, asker düşmanlığının körüklendiğini iddia etti. Bunu Avrupa'nın da kışkırttığını ima eden Ortaylı, şöyle konuştu: ''Türk toplumunun militarist olmasından Belçika'nın, İsviçre'nin ne zararı olabilir? Bizde de resim, heykel sanatı yok, musikiyle uğraşılmaz, filozof yoktur, fakat ölmeyen sanatımız, vasfımız askerliktir.''

ORDU DARBE YAPABİLİR

Ordunun siyasete karışmasının da kaçınılmaz olduğunu, bunun tarihsel gerçeklik taşıdığını savunan Ortaylı, ''Sivil siyaset kendini geliştiremezse darbe kaçınılmazdır' diye konuştu.

GÜNEYDOĞULU KOPYA ÇEKİYOR

Ortaylı, ''Doğu ve Güneydoğu'da üniversiteye giriş sınavlarında açık şekilde kopya çekildiğini'' öne sürerek, ''Böylelikle iyi okullara ehil olmayan öğrenciler geliyor. İmtihanların asayişini iyi kontrol etmeliyiz'' dedi.

PİS HERİFLER KIZLARI KOVALIYOR

"Bütün kentlere üniversite açılması ahlaksızlıktır" diyen Ortaylı "Ankara'ya 20 okul aç Doğulu çocuklar buranın kültürün görsün" dedi. Ortaylı taşraya üniversite açılmasının zararını ise şöyle anlattı: "Evvela bakkal çakkal çocukları kandırıyor. Ondan sonra oradaki ev sahipleri kazıklıyor çocukları. Ondan sonra her şehirde vardır onlardan bir sürü pis herifler genç kızları kovalıyor."

AÇILIM DEDİKLERİ BOŞ BİR LAFTIR

Demokratik açılım çalışmalarını da eleştiren Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti:?''Açılım boş laftır. Açılım isteyenler gitmez de durmaz da. Kimse kimseye kitle dalkavukluğu yapmak için, sempatik görünmek için konuşmasın. Türklere karşı tez geliştirmek için arşive giren kaçıncı ecnebi Türk taraftarı oldu, onlar anladı, bizdekiler anlamıyor. Bunlar tehlikeli işler, belediyeciliğe benzemez.'

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 16:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer bülbül
ömer bülbül - 9 yıl Önce

çiçek dalında güzeldir. dalında olmadığı zaman çirkinliktir, kirliliktir. siz bilim adamı olarak türkiye nin gururusunuz. ama siyasetçi olarak gerçekten kirlilik yaptınız.yukarda yaptığınız açıklamaların hiçbirine katılmıyorum. bi kere, bu açıklamaları neden 10 sene önce yapmadınız. sonra, üniversiteler büyük kentlerde olur, büyük kent insanı taşradan gelenleri eğitir demişsiniz. ben ankara da 7 sene kaldım. sadece bencillik öğrendim. en basitinden belediye otobüslerinde yaşlılara, kadınlara yer vermek taşrada var, ankara da yok. büyük kentlere üniversite yapıldıkça nüfus birikiyor. 15 milyonluk istanbul da il, 30 bin nüfuslu tuncli de il. dünyanın hiç bir ülkesi bu kadar dengesiz nüfus dağılımı yapmaz. ve tabii istanbul da alt yapı, üst yapı her şey problem.
ayrıca darbe gereklidir demişsin. bilimsel açıdan gereklidir- değildir, siz bilirsiniz. ama hukuksal açıdan darbe devlete istandır. cezası da idamdır.

banner39

banner36

banner37

banner35