banner39

Profesyonel askerliğe rekor başvuru

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 3 bin 18 uzman erbaş alımı için 25 bin 84 kişi başvurdu.

Arşiv 22.03.2008, 10:34 22.03.2008, 10:34
Profesyonel askerliğe rekor başvuru

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ''piyade komando uzman erbaş'' olmak için 25 bin 84 kişi başvurdu.

Türk Kara Kuvvetleri, geçen yıl istihdam ettiği bin 540 piyade komando uzman erbaşın ardından bu yıl da 3 bin 18 uzman erbaş alacak.

Komutanlığın Ocak ayında yaptığı duyurunun ardından, 25 bin 84 kişi uzman komando olmak için başvuruda bulundu. Komando adayları, ''www.kkk.tsk.mil.tr'' internet adresinden tebliğ niteliğinde yayınlanan sınav merkezlerinde 30 Mart Pazar günü yazılı sınava alınacak.

Yazılı sınav Adana, Ankara, Balıkesir, Bolu, Çorlu, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van ve KKTC'DE (Girne) yapılacak. Yazılı sınavda alınan not, 2008 yılında yapılacak temin faaliyetleri için geçerli olacak. Yazılı sınavdan 70 ve daha yukarı puan alan adaylar, ikinci aşama sınavlarına girmeye hak kazanacak.

Adaylar, ikinci aşamada ise ön sağlık kontrolü, fiziki kabiliyet yeterlilik testine girecek. Başarılı olmaları halinde ise mülakat sınavına alınacak. Nisan ayında yapılacak ön sağlık ve fiziki kabiliyet yeterlilik testi ile mülakat sınavı sonucuna göre ihtiyaç duyulması halinde gelecek tarihlerde yeniden sınav yapılabilecek.

Yazılı sınavlarda, genel kültür konularından 50 ve askeri kültür konularından 50 olmak üzere toplam 100 soru sorulacak. Yazılı sınav neticesinde başarılı olan ve ön sağlık kontrolü ile Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi sınavlarına girmeye hak kazanacak adaylara 4 Nisan 2008'de yine Komutanlığın internet adresi üzerinden duyuru yapılacak.

Uzman erbaşlar, askeri lojmanlardan yararlanabilecek, asker hastanelerinde eş ve çocukları ile ücretsiz tedavi görebilecek, Silahlı Kuvvetler tazminatı, aile yardımı ödeneği, doğum yardımı ödeneği gibi imkanlardan da faydalanabilecek.

Uçuş, paraşüt, denizaltı, dalgıç, kurbağa adam hizmetlerinde görevlendirilen uzman erbaşlar ise Silahlı Kuvvetler hizmet tazminatına ek olarak tazminat alacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?