banner39

Prostat kanserinde yeni umut

Prostat kanserinin tedavisinde umut veren sonuçlar ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Prostat kanserinde yeni umut

Diyabet ve epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan iki ayrı ilacın birlikte kullanılması, prostat kanserinin tedavisinde umut veren sonuçlar ortaya çıkardı.

Fransa'daki Sağlık ve Tıbbi Araştırma Kurumu'ndan (Inserm) hekimlerin yaptığı ve fareler üzerinde olumlu sonuçlar veren araştırmada, iki ilacın birlikte kullanılmasının, tümörün gelişimini engellediği ve kanserin sıçraması sırasında tümörün yayılma mekanizmasını durdurduğu belirlendi.

Sonuçları “Molecular and Cellular Biology” adlı derginin ekim ayı sayısında yayınlanan araştırmada, bu yeni ilaçla tedavi yöntemi, "PPARgamma" adlı hormonal reseptörü hedefliyor.

Özel bir protein aktivatörü olan “ligand” tarafından harekete geçirilen PPARgamma, kanserli hücrelerin kontrolsüz bir biçimde artmasını engelliyor. Bir başka molekül ailesi olan “deasetilas histon önleyicileri” de PPARgamma'nın kanserli hücrelerin yayılmasını durdurma özelliğini harekete geçiriyor.

Bu iki molekülü kombine eden tedaviyi fareler üzerinde başarıyla deneyen doktorlar Jean-Sebastien Annicotte ve Lluis Fajas, bu tedavi yönteminin insanlar üzerindeki klinik deneylerinin biran önce hızlandırılması gerektiğini belirtiyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?