banner15

Putin 392 oyla başbakan

Vladimir Putin, Duma'da 448 milletvekilinden 392'sinin oyuyla başbakan oldu.

Putin 392 oyla başbakan


Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma, Başkan Dmitri Medvedev tarafından aday gösterilen Vladimir Putin'i başbakan seçti. Toplam 448 milletvekilinin katıldığı oylamada, Putin'e 392 "evet" 56 da" hayır" oyu çıktı. Putin'nin aldığı oy, Rusya tarihinde bir rekor olarak görülüyor. Komünist Parti'nin dışında Duma'da bulunan diğer üç parti, Putin'in başbakanlığı lehine oy verdi.

Görkemli bir törenle Rusya devlet başkanlığı görevini üstlenen Medvedev, ilk icraat olarak Putin'i başbakan adayı olarak Duma'ya önermişti. Yerel saatle 12'de başlayan görüşme, planlandığı şekilde 2 saat sürdü. Medvedev'in kısa bir konuşmasının ardından kürsüye gelen Putin, sekiz yıllık icraatlarını anlattı. Başbakanlık dönemi ile ilgili de hükümet programı mahiyetinde detaylı bilgi veren Putin'in konuşmasının ardından Duma'da yer alan siyasi parti temsilcileri de kürsüye çıkarak düşüncelerini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in müzakereler için Duma'ya gelerek milletvekillerine Putin lehine oy vermeleri çağrısı yapması dikkat çekti. Medvedev konuşmasında, "Ülkemizin daha ileriye götürülmesi yönünde başlatılan projelerin devamı için önemli bir görev üstleniyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ki işbirliğimiz başarının garantisi olacak. Sizlerin desteği ile büyüme ve gelişme yolundaki çabalarımız artarak devam edecek" dedi.

Ardından kürsüye gelen Putin siyasi yapının güçlendirilmesi ve sosyal dayanışma duygusunun geliştirilmesinin önemine değindi. Anayasal güce dayanan yeni hükümetin başarılı bir çalışma ortaya koyacağını kaydederek yoğunluğu iç politika ile ilgili olmak üzere değerlendirmelerde bulundu. Putin enflasyonu yıl sonunda yüzde 9'da tutacağını, yeni vergi sistemi ile yatırım, modernizasyon ve teknolojik gelişmenin teşvik edileceğini söyledi. Rusya'nın tarım sektöründe iyi bir noktaya ulaşacağını kaydeden Vladimir Putin sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda önemli yatırımlar planladıklarını ifade etti. Rusya ordusunun güçlenmesi için çalıştıklarını ifade eden Putin bunun birinci öncelikleri olduğunu kaydetti.

ZYUGANOV PUTİN'İ ELEŞTİRDİ

Daha sonra kürsüye gelen Komünist Partisi lideri Gennady Zyuganov Putin'e ağır eleştiriler yöneltti. Zyuganov, Putin'in dinlemeyi bildiğini ancak hükümet üyelerinin aynı olgunluğu göstermediklerini ifade ederek, "9 Mayıs Zafer Bayramı öncesi fiyat artışları, herkesi şaşırttı. Evet dünya bizim sesimizi artık duyuyor. Çeçenistan'da savaş bitti. Ancak iki ekmekten birini dışarıdan alıyoruz. Kendi topraklarımızda buğday ekmiyoruz. Mühendislerimiz yok. Yurt dışında okuyanlar da geri gelmek istemiyor. Rusya artık endüstriyel alanda öncü değil" eleştirisi getirdi. Zyuganov Putin'in başbakanlığını onaylamadıklarını da kürsüden ilan etti.

Daha sonra yapılan oylamada Putin'in başbakanlığı onaylandı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35