banner39

Putin: 40 senedir KKTC'yi neden tanımadınız?

Rusya Devlet başkanı Putin, "Kosova'nın bağımsızlığında hızlı hareket edenler, 40 senedir Kuzey Kıbrıs'ı neden tanımadı?" diye sordu.

Arşiv 14.02.2008, 13:14 14.02.2008, 17:45
Putin: 40 senedir KKTC'yi neden tanımadınız?

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin kimseyi üzmek istemediğini, ancak Kosova'nın bağımsızlığında hızlı hareket edenlerin Kuzey Kıbrıs'ı tanımak için neden kırk yıldır bekledikleri sorusunu yöneltti.

Putin, "Kosova sorunu gibi siyasi sorunlar bir ülkeyi tatmin etme şeklinde çözülmemeli. Bu tür konularda uluslararası hukukta tek uygulama olmalı. Kırk senedir tanınmamış bir Kuzey Kıbrıs devleti var. Bunu neden kabul etmiyorsunuz? Haydi kabul edin" dedi.

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin 2 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimlerinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) izlememe kararı alması ile ilgili eleştirilerini yükselterek "Kimse bize ne yapmamız gerektiğini öğretmesin" dedi. Putin, "Bizce AGİT'in yapılanmasında çoktan değişiklik yapması gerekiyor. Rusya üzerine aldığı sorumlulukları her zaman yerine getiriyor. Bunu bütün basın mensuplarının bilmesini istiyorum. AGİT temsilcilerini kabul edeceğiz, diye bir belge imzaladık. Ama kaç kişi olacağı ve hangi süre ile çalışacakları anlaşma metninde yoktu. Bunu kurul kendisi sonradan oluşturdu" ifadelerini kullandı.

"RUSYA EKONOMİK LİDER OLACAK"

Rusya'nın ekonomik yapılanmasının yeni piyasa şartlarına göre restore edildiğini ifade eden Putin, "Rusya küresel ekonomik lider olacak. Son yirmi yılda benzer bir gelişimi çok az ülke başardı. Bu ülkeler de Tayvan, Malezya, Çin, Tayland ve Singapur gibi Asya ülkeleri. Rusya da bu ülkeler arasında. Bu bizim büyük başarımız" değerlendirmesinde bulundu.

Putin ABD başkanlık seçimlerinde kimin kazandığına bakmaksızın Moskova-Washington hattının pozitif ilişkileri en azından ortaklık seviyesinde diyalog noktasında devam etmesi gerektiğini belirtti. Putin, "Amerikan halkı kimi seçerse biz buna saygı duyarız. Biz seçilen Başkanla işbirliği içinde oluruz" dedi.

"ABD'NİN FÜZE SİSTEMLERİNİ HEDEF ALIRIZ"

Putin, ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne füze savunma sistemlerini yerleştirmesi durumunda Rusya'nın da bu sistemleri hedef alabileceğini söyledi. Putin, "Bizim askerî yetkililerimiz, uzmanlarımız inanıyor ki, bu sistem kurulursa, ulusal güvenliğimizi tehdit edecek. Biz de bizi tehdit eden hedeflere doğru hedef almamız büyük bir ihtimal. Bu sorun bizim tarafımızdan oluşturulmadı" değerlendirmesi yaptı.

Rusya lideri Ukrayna'dan herhangi bir tehdit algılaması olması durumunda bu ülkenin de hedef alınabileceğini kaydederek, "Bizim nükleer füzelerimiz, benim düşünceme göre, ulusal güvenliğimizi tehdit eden tarafa yönelmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Stratejik birliklerin askerî tatbikatlara devam edeceğini belirten Putin, "Batı ile karşı karşıya gelmek istemeyiz. Umuyorum ki bu hiç bir zaman olmaz. Askerî birliklerimiz ve pilotlarımızın eğitimleri devam edecek. Uçmadan bu olmaz. Biz buna devam edeceğiz" dedi.

"MEDVEDEV'E TAMAMIYLA GÜVENİYORUM"

Putin kendisinden sonra Kremlin'e aday olarak başbakan birinci yardımcısı Dimitri Medvedev'in Birleşik Rusya ve diğer partiler tarafından önerilmesinin ardından kendisine destek verdiğini söyledi.

Rusya'da 2 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Putin'in Medvedev'e destek açıklaması anlamlı bulundu. Putin, Medvedev'in iyi bir başkan olacağını belirterek, "Kendisine güveniyorum. Kendisine sadece güveniyorum. Genç, organizasyon kabiliyeti yüksek. Uzun yıllardan beri tanıyorum. Aramızda uyumlu bir kimya var. Ülke yönetimini kendisine devretmekten endişe etmiyorum" dedi.

Putin kendisinin Birleşik Rusya Partisi'nin başına geçme gibi bir hedefi olmadığını ifade ederek, "Herhangi bir partinin lideri olmak istemiyorum" açıklaması yaptı.

Putin daha önce Medvedev'in seçilmesi durumunda başbakan olarak görev yapabileceğini açıklamıştı.

 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?