banner15

Putin Büyük Çar’ın İzinde!

Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin, Rus İmparatoru Büyük Çar'dan bu yana Hollanda’yı ziyaret eden ilk Rus lider olarak tarihe geçti.

Putin Büyük Çar’ın İzinde!

İki günlük bir ziyarette bulunmak için Hollanda’ya ulaşan Putin, Kraliçe Beatrix ve Willem-Alexander tarafından Schiphol Havaalanı’nda karşılandı. Başkent Amsterdam’da bulan savaşlarda ölen Hollandalı askerlerin anıtına çelenk bırakan Putin, başta ekonomik olmak üzere birçok konuda görüşme yapması bekleniyor. Yaklaşık 300 yıl önce Büyük Çar’ın ziyaret ettiği Zaandam’taki evi gezecek olan Putin, yarın Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile biraraya gelecek. Putin ile Balkenende'nin görüşmesinde özellikle Türkmenistan ve Çeçenistan sorununun gündeme gelmesi bekleniyor.

'AB'ye üye oluruz'

Havaalanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Putin, AB'nin kendilerini alması halinde üye olacaklarını, ancak bu konuda talepleri olmayacağını söyledi.Putin, "Ülkemizin topraklarının büyük bölümü Asya'da bulunuyor. Ama Rusya, kültür ve düşünce olarak Avrupalı. Nüfusumuzun yüzde 80'i Hırıstiyan ve insanlarımız Avrupa değerlerine sahip" diye konuştu. Bir gazetecinin Rusya'nın AB üyeliğinin mümkün olup olmadığı yolundaki sorusu üzerine Putin, "Eğer bizi AB'ye davet ediyorsanız, düşünelim. Bu soruyu duymak çok hoşuma gitti. Teşekkür ederim. Eğer mümkün olsaydı çok mutlu olurdum" dedi. Putin, birçok Doğu Avrupa ülkesinin üyeliği için öne sürülen şartların Rusya için söz konusu olamayacağını belirterek, ülkesinin AB gibi bir sorunu bulunmadığını, arzularının sınırsız bir Avrupa olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48