banner39

Putin de İsrail'i eleştirdi

Rusya başbakanı İsrail'in uluslararası sularda bir sivil gemiye saldırmasını "kaygı verici" olarak niteledi

Arşiv 08.06.2010, 12:33 08.06.2010, 15:08
Putin de İsrail'i eleştirdi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, İsrail'in yardım gemisine saldırısı konusunda Türk yönetimi ve Türk halkının hissiyatını iyi anladığını söyleyerek, "Bu saldırı maalesef tarafsız sularda gerçekleştirildi ve bu sularda olması özel bir kaygı yaratıyor. Dolayısıyla konunun özenle takip edilmesi gerekiyor" dedi.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Putin, bu toplantının özellikle İsrail'in yardım gemisine yaptığı son saldırı nedeniyle daha da önem kazandığını belirtti.

Putin, Erdoğan'ı "şahsi dostu" olarak niteleyerek, AİGK zirvesi için bir araya geldiklerini ve bu zirvenin İsrail'in insani konvoya saldırısı ışığında daha da önem kazandığını kaydetti.

ENERJİ VE TİCARETTE İŞBİRLİĞİ

Rusya-Türkiye ilişkilerinin güvenin nasıl tesis edilmesi gerektiği açısından bütün ülkelere örnek olacak şekilde iyi olduğunu belirten Putin, bu güvenin temelinin işbirliği olduğunu ve iki ülke halkları arasında daha çok işbirliği yapılmasını istediklerini bildirdi.

Vladimir Putin, enerji alanında çok büyük başarılar elde ettiklerini, sanayi üretimi, tarım gibi alanlarda da iyi bir işbirliği bulunduğunu, iki ülke ticaretinin giderek arttığını kaydetti. İki ülkenin askeri teknik işbirliği gibi hassas alanlarda da işbirliğine gittiğini söyleyen Putin, Türkiye ile Rusya'nın Karadeniz'de de işbirliği yaptığını ve bu denizde barış ve uluslararası hukukun hakim olması için çaba harcadıklarını belirtti.

Erdoğan ile birçok konuyu ele aldıklarını, ticaret hacmini konuştuklarını söyleyen Putin, uluslararası kriz nedeniyle ticaret hacminin düştüğünü, ancak iki ülkenin eski rakamlara dönmekle kalmayıp 100 milyar dolarlık sınıra ulaşmayı hedeflediğini kaydetti.

"Türkiye'nin, Azerbaycan ile imzaladığı gaz anlaşmasının" hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine Putin, Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme hakkına sahip olduğunu ve bunda bir sorun görmediklerini belirtti.

Putin, Şahdeniz'den sağlanacak gaz miktarının Rus doğalgazı ile kıyaslanır ölçüde olmadığını söyleyerek, ekonomisinin gelişmesiyle Türkiye'nin enerji ihtiyacının arttığına dikkati çekti. Putin, her yıl kış aylarında Türkiye'nin İran'dan alamadığı gazı bir şekilde Rusya'nın sağladığını hatırlatarak, bu kış aylarındaki gaz ihtiyacını kendilerinin kapadığını kaydetti.

MAVİ MARMARA GEMİSİNE SALDIRI

"Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı konusunda Türkiye'ye tam destek verip vermeyeceklerinin" sorulmasına karşılık Putin, İsrail birliklerinin insani yardım konvoyuna saldırısının hemen ardından konuyla ilgili kaygılarını ve bu saldırıyı kınadıklarını hemen açıkladıklarını hatırlattı.

Putin, şunları kaydetti:

"Bu saldırı maalesef tarafsız sularda gerçekleştirildi ve bu sularda olması özel bir kaygı yaratıyor. Dolayısıyla konunun özenle takip edilmesi gerekiyor. Hayatlarını kaybedenler için taziyelerimizi iletiyoruz.

Konuyu Sayın Erdoğan ile ayrıntılı olarak ele aldık. Biz Türk yönetiminin ve Türk halkının hissiyatını iyi anlıyor ve başsağlığı diliyoruz. Konuyu BM'de de gündeme getirmeye hazırız ve zaten bir çalışma yapılıyor."

"İran'ın nükleer programı" ile ilgili soru üzerine de Putin, bu konuda bütün uluslararası kurumlarla işbirliği içinde olduklarını söyleyerek, uluslararası kamuoyunun kaygılarını azaltmak için çabaladıklarını kaydetti.


 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?